ЕКОНОМИЈА

ССК ги унапредува трговските релации со Чешка

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, во соработка со Јарослав Нанак, претседател на Конфедерација на индустрија на Р.Чешка во рамки на Македонско – Чешкиот Бизнис Форум, денес предводеа бизнис делегации од над 150 компании од двете држави.  Бизнис Форумот е во насока на склучување партнерства …

Повеќе »

Заев го пречека Ципрас пред Владата на Република Северна Македонија (Видео)

Премиерот Зоран Заев го пречека пред Владата грчкиот премиер, Алексис Ципрас, којшто е во прва официјална посета на земјава. Во Владата во тек се разговорите на премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Официјалната посета на Ципрас на Северна …

Повеќе »

Анѓушев: Сo реализација на мерките од Програмата за рурален развој ќе се подобри квалитетот на животот во руралните средини

Владата на Република Северна Македонија, на вчершната седница ја усвои Информацијата на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој во врска со вложувања во инфраструктурни проекти финансирани од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2018 година. Со оваа одлука се одобруваат околу 38 милиони евра за …

Повеќе »

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи редовната 128 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 128 седница со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес за граѓаните на земјата. На предлог на Министерство за финансии на оваа седница ќе се разгледа Информацијата за реализација на проектот „Надградба на …

Повеќе »

ФИТР го објави вториот повик во рамки на Планот за економски раст на Владата

Фондот за иновации и технолошки развој го објави вториот повик од Планот за економски раст на Владата (ПЕР), за ко-финансирани грантови за комерцијализација на иновации. Повикот е наменет за сите микро, мали и средни претпријатија и приватни здравствени установи (ПЗУ) со доминантна домашна сопственост кои сакаат да развијат иновативен производ, …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: За забрзана реална конвергенција на земјите од регионот, потребно е создавање услови за поголема мобилизација на домашниот финансиски потенцијал и зајакната финансиска интермедијација

„Поволниот макроекономски амбиент, солидните движења и перформансите на банкарските системи во земјите од регионот на Западен Балкан се основа за посилен кредитен раст и натамошно продлабочување на финансиската интермедијација, во функција на поддршка на растот” – истакна гувернерката на Народната банка, д-р Анита Ангеловска-Бежоска, на традиционалниот форум на Виенската иницијатива …

Повеќе »

Премиерот Заев, министерот Бектеши и директорот Танасоски: Со новиот царински терминал на Ќафасан ги исполнуваме европските стандарди и ќе ја зголемиме трговската размена со Р.Албанија

Во рамки на посетата на градот Охрид денеска Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, директорот на Царинска Управа, Ѓоко Танасоски и пратеникот Јован Митрески денеска го посетија граничниот премин Ќафасан и направија увид во тековната состојба и подготовки на новиот …

Повеќе »

Министерот Хасан на средба со Стопанската комора на Истанбул, во Република Турција

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан е во работна посета на Република Турција, чија цел е остварување средби со потенцијални инвеститори и привлекување нови инвестиции. Зачера министерот оствари средба со претседателот на Стопанската комора на Истанбул, г-дин Шекиб Авдагич. Стопанската комора на Истанбул беше основана во 1882-ра …

Повеќе »

Премиерот Заев и министерот Бектеши од Охрид: Економските политики се за раст на потрошувачката моќ на граѓаните и профитот на фирмите, и за развој на туризмот и на градот Охрид

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерот за економија, Крешник Бектеши придружувани од директорот на Царинска управа на РСМ, Ѓоко Танасоски денеска беа во прошетка по охридската чаршија. Премиерот Заев и министерот Бектеши посетија неколку дуќани и занаетчиски работилници и поразговараа со сопствениците за условите за …

Повеќе »