ЕКОНОМИЈА

Оваа држава е новиот економски гигант во Европа

После неколку години не можејќи да се гордееме против економскиот гигант Германија, Франција конечно има за што да се пофали, пишува Блумберг. Втората најголема економија во еврозоната е пред својот сосед и регионот како целина, во време кога ситуацијата е тешка поради трговската војна и послабата светска економија. Дел од …

Повеќе »

Владата ќе потроши 2.872.255 евра за купување и адаптација на деловен простор во седиштето на НАТО

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната редовна 163-та седница ја отвори расправата за Предлог-буџетот за 2020 година. Министрите во Владата ги презентираа програмите кои треба да се финансираат од буџетот за наредната година и донесоа одлука Предлог-буџетот за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот на Република …

Повеќе »

На денешен ден пред 15 години се одржа референдумот за изјаснување на граѓаните во врска со новоусвоениот Закон за територијална поделба на РМ

Референдумот од 2004 година бил распишан со цел изјаснување на граѓаните во врска со новоусвоениот Закон за територијална поделба на Република Македонија и бил одржан на 7 ноември 2004. Согласно Уставот на Република Македонија и Законот за референдум и граѓанска иницијатива од 1998, а по барање на 180.454 граѓани на …

Повеќе »

ССК: Развоен фонд за изградба и одржување на индустриските зони

Дефицит на стручен кадар, недоволна понуда на локации за изградба на индустриски капацитети и инвестиции во постоечките индустриски зони, како и редовно усогласување на законските прописи како не би се јавувале нелогични толкувања, се трите главни приоритети кои треба системски да се решат со цел зголемување на конкурентноста на компаниите …

Повеќе »

МТСП: Светска банка ја препозна социјалната реформа како позитивен пример во регионот

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска се сретна со директорот за социјална заштита во Светска Банка Михал Рутковски и неговиот тим при официјалната посета на Вашингтон, САД. На средбата Царовска и Рутковски разговараа за успешната имплементација на социјалната реформа во Северна Македонија. Министерката Царовска рече дека приорите на …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски ги посети општините Тетово и Теарце во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, вчера ги посети општините Тетово и Теарце. Во Тетово, претседателот Пендаровски, придружуван од градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи, ја посети Шарената џамија, една од најрепрезентативните обележја на исламската архитектура во Северна Македонија. Пред …

Повеќе »

Пендаровски-Сасоли: Европската интеграција е наша долгорочна определба

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски вчера се сретна со Давид Сасоли, претседател на Европскиот парламент. На средбата, претседателот Пендаровски изрази задоволство за постојаната и отворена поддршка за европската интеграција на Северна Македонија од страна на Европскиот парламент. Истовремено претседателот Пендаровски го поздрави усвојувањето на резолуцијата по исходот од …

Повеќе »

Глигоров: Дали дебата треба да има за препукување што едниов правел, а другиов не правел? Или треба концепти да се кажуваат, развојни правци …

Бизнисменот Венко Глигоров на неговиот фејсбук-профил вели дека тешко ќе иде со овие политички гарнитури и вакво однесување: „Подзагледав малку 24ТВ. Досадно и монотоно. Двајца. Еден од СДС другиот од В-Д. Млади, ми личеа на паметни. Вака културни беа. Но без енергија, без ентузијазам. Се сведуваше на тоа: Имавте 10 …

Повеќе »

Пред 11 години САД за првпат добива афроамериканец за претседател

Барак Обама е првиот афроамерикански претседател на САД и првиот афроамериканец воопшто номиниран од големата политичка елита за улогата на претседател. Барак Обама е роден вo Хонолулу, Хаваи на 4 август 1961 година. Татко му, Барак Обама-постариот, е од Кенија, а мајка му е бела Американка од Вичита, Канзас. Тие …

Повеќе »