ЕКОНОМИЈА

За поддршка на Србија во евроинтеграциите Вучиќ и подари букет орхидеи на Федерика Могерини

Вучиќ и подари букет орхидеи на Федерика Могерини за поддршка во европските интеграции, пишува Танјуг. Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, организираше работна вечера за лидерите од Западен Балкан, на која присуствуваше српскиот претседател Александар Вучиќ премиерот на нашата држава Зоран Заев. „Благодарам за посветеноста и поддршката за …

Повеќе »

Нова странска инвестиција во ТИРЗ Скопје – Турската компанија Пурпласт иницијално ќе инвестира до 12 милиони евра и ќе отвори нови 300 работни места

Директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски и извршниот директор на турската компанија Пурпласт Мехмет Шишманоглу, денес во Владата на Република Северна Македонија, потпишаа договор за долгогодишен закуп на градежно земјиште во ТИРЗ Скопје 2. Компанијата Пурпласт закупи 26.266 квадратни метри во зоната во Бунарџик, а фабриката …

Повеќе »

Интервју на Стево Пендаровски, претседател на Република Северна Македонија, за Ал Џезира Балканс

Маја Блажевска-Евросимоска: Претседателе Пендаровски Ви благодарам што зборувате за Ал Џезира. Како реагиравте на одлуката на Европската унија да не додели датум за почеток на преговори со Северна Македонија? Каква беше вашата прва реакција? ПРСМ Пендаровски: Емоционална, претпоставувам како на поголемиот дел од нашите граѓани. Јас го кажав тоа на …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 1.2 % на годишно нивo

Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1 % на месечно ниво и повисоки за 1.2 % на годишно ниво. Во септември 2019, во споредба со август 2019 година, продажните цени на производителите …

Повеќе »

Турција денеска го празнува Денот на Републиката

Турција денеска го празнува Денот на Републиката, со кој се одбележува прогласувањето на турска република на 29 октомври 1923 година. Конференцијата во Лозана започнала на 21 ноември 1922 година. Турски претставник Исмет Инени одбил секаков предлог што би бил компромис за турскиот суверенитет, главните прашања во врска со контролата на …

Повеќе »

Народна банка и ДЗС: Квалитетната статистика е клучна за носење добри одлуки и за водење здрави економски политики

Квалитетната статистика е клучна за процесот на носење добри одлуки и за водењето здрави економски политики. Затоа, во изминатиот период, следејќи ги глобалните статистички трендови и меѓународните иницијативи, значително ја надградивме нашата национална статистика со нови податоци. Подготовката и дисеминацијата на квалитетни статистички податоци во согласност со најновите европски и …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Предвремените избори – решение за политичка криза?

Длабински реформи во судството, републички просек на плата од 500 евра, подобар стандард, посилна економија, враќање на средната класа, одржливи и применливи закони, реформи во медиумите – долга е листата на приоритети што Владата предводена од премерот Зоран Заев ги постави и пред себе и пред граѓаните, пишува неделната анализа …

Повеќе »

Министерот Нуредини оствари средба со Амбасадорот на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Денеска Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини оствари средба со амбасадорот на ОБСЕ во Република Северна Македонија, Клеменс Која (Clemens Koja), на која беа разговарани можностите за соработка помеѓу двете страни. Со оглед на растечкиот меѓународен тренд на препознавање на состојбата во животната средина како можни закани …

Повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог”. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, претседателот Пендаровски му се заблагодари за досегашната поддршка којашто тој лично, но и Охридската група како целина …

Повеќе »