ЕКОНОМИЈА

Министерот Филипче: Креираме фер општество за сите млади лекари, да ги вклучиме на пазарот на трудот, а со тоа и да ги задржиме во нашата земја

Министерот за здравство, Венко Филипче, учествуваше на конференцијата за јакнење на капацитетите на министерствата за проценка на фискалнoто вилјание врз структурните реформи, која се одржа вчера, во Љубљана, Словенија, во организација на Центарот за обука во финансиите (ЦЕФ). Министерот Филипче беше панелист во сесијата на тема „Интегрирање на структурните реформи …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев и министерот Бектеши: Со изборот на универзален снабдувач заштитен е интересот на граѓаните

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа прес-конференција на којашто се обратија заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и претседателот на Комисијата за избор на универзален снабдувач, академик Глигор Каневче и ги споделија информациите и резултатите од одржаната електронска …

Повеќе »

Ахмети и Заев се договорија за заеднички кандидат: Кој ќе биде консензуален претседател за двете партии?!

Лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата попладнево со премиерот Зоран Заев во Собранието истакна дека се договориле на претседателските избори да учествуваат со заеднички кандидат. Името ќе го соопштат в петок. За прв пат во историјата на Република Северна Македонија, ќе се кандидира претседателски кандидат кој ќе биде прифатлив …

Повеќе »

Заев: Минатата година постигнавме рекорден број и вредност на странски инвестиции од самостојноста до сега

Премиерот Заев нагласи дека странските инвестиции во земјата минатата година отворија 4500 добро платени работни места и додаде дека интересот на странските компании да инвестираат, без ниту еден денар за рекламирање и промоција, порасна благодарение на храбрите политики на Владата и на Парламентот. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, …

Повеќе »

Средба Заев – Новаковиќ: Храбрите и мудри политки ги отворија интеграциите за Република Северна Македонија и водат кон економско лидерство

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, вечерва се сретна со претставници на Јадранскиот совет, предводени од претседателот на Јадранскиот совет, Дејан Новаковиќ. На средбата е изразено силно охрабрување до премиерот Заев дека неговите храбри и пред се мудри политики, со коишто е постигнат Договорот од Преспа и …

Повеќе »

Средба Заев – Брахос: Економските придобивки од постигнувањето на историскиот Договор во Преспа ќе бидат нова реалност за граѓаните од двете земји

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со генералниот секретар за меѓународни и економски односи во грчкото министерство за надворешни работи, Јанис Брахос кој беше придружуван од амбасадорот Димитрис Јанакакис и делегација од канцеларијата за економски прашања при Генералниот секретаријат во Владата на Грција. На …

Повеќе »

Премиерот Заев го прими д-р Валтер Дефа, специјален советник за унапредување на економските политики на Владата на РСМ, номиниран од Владата на СР Германија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев вчера се сретна со д-р Валтер Дефа, кој од денеска е специјален советник во Владата на РСМ, номиниран од Владата на СР Германија, и на средбата во Кабинетот на премиерот беше придружуван од амбасадорот на СР Германија, Томас Герберих. На средбата, …

Повеќе »

Министерот Спасовски оствари средба со министерот за внатрешни работи на Словенија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера (25.02.) во Министерството за внатрешни работи имаше работна средба со министерот за внатрешни работи на Република Словенија, г-дин Боштјан Поклукар. На средбата заеднички беше констатирано високото ниво на билатералните односи не само меѓу двете институции, туку и генерално меѓу двете држави – Република …

Повеќе »

Шекеринска и Тевдовски на трибина со граѓаните во Битола: Членството во НАТО носи подобро платени работни места

Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за финансии, Драган Тевдовски вчера учествуваа на 4-тата трибина со граѓаните „Фер општество – Шанса за сите“, којашто се одржа во Битола. Пред многубројните граѓани тие ги истакнаа мерките и политиките коишто ги …

Повеќе »