ЕКОНОМИЈА

Се огласи поранешниот министер за здравство Таравари: Еве кога ќе дојде крајот на пандемијата!

Актуелниот градоначалник на Гостивар Арбен Таравари кој по професија е доктор, а воедно е и поранешен министер за Здравство пред да дојде Венко Филипче, се огласи на социјалните мрежи: И на пандемијата ќе ѝдојде крајот! Луѓето се под силен притисок. И од пандемијата на коронавирусот, но и од инфодемијата или …

Повеќе »

Зошто Туркменистан сè уште не прогласи ниту еден случај на „Ковид-19“?

„Ковид-19“ е веќе насекаде на глобално ниво, но сè уште има неколку држави кои досега немаат регистрирано ниту еден случај на вирусот. Меѓу нив е една од најрепресивните земји во светот – Туркменистан, пишува Би-Би-Си, додавајќи дека многу експерти се загрижени дека владата можеби ја крие вистината и со тоа …

Повеќе »

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемијата?

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемија? Одговорот е многу, многу внимателно, пишува Си-Ен-Ен Бизнис. Дури и додека новиот коронавирус продолжува да се шири низ целиот свет, европските влади почнуваат да размислуваат за повторно отворање на фабриките, канцеларии и училишта, притоа минимизирајќи ја можноста за понатамошна појава …

Повеќе »

Нова состојба во светот со починати од коронавирусот: Еве каква била вчера ситуацијата во споредба со завчера

Соединетите Американски Држави станаа првата земја на светот во која бројката на заразени лица со коронавирусот надмина 360.000 заразени лица. Според Ворлдометар“, во САД се регистрирани нови 25.900 заразени. Вчера починале 1104 а завчера 1165 лица. Вкупната бројка на смртни случаи во САД е 362.573 лица. Во САД се забележува …

Повеќе »

„Стадион” на „Канал 77″: Вакцина против Ковид-19 ќе се открие, дали ќе се најде и за корупцијата?

Коронавирусот галопира со застрашувачки последици по здравјето и животот на луѓето. Сепак, колку и да потрае овој карантин на неколку милијарди луѓе во светот, еден ден тоа ќе заврши, а научниците сигурно ќе откријат и вакцина против вирусот. Но дали некогаш ќе најдеме вакцина против корупцијата? Ова беше темата на …

Повеќе »

Успешната економија на оваа европска земја лесно се справи и продолжи да расте по глобалната финансиска криза

Во последните три децении, Полска стана најуспешната приказна за економски развој во Европа. Од 1989 година бруто-домашниот производ (БДП) по глава на жител се зголеми за скоро 150%, додека за Чешка оваа бројка е околу ¾, за Унгарија е половина и за еврозоната е под 40%. Во однос на паритетот …

Повеќе »

За повеќе од 1/4 се намали американската економија

Најмалку една четвртина од американската економија одеднаш престана да работи поради пандемијата, според анализата подготвена за „Волстрит журнал“. Економистите велат дека такво нешто никогаш не се случило во историјата. Студијата била спроведена од „Мудис аналитика“. Иако осум на секои десет окрузи во САД се во ограничен режим заради коронавирусот, анализата …

Повеќе »

Рецесијата “тропа на врата” – дали ќе влезе во економијата?

Меѓународните експерти и финансиски институции го влучија алармот – 2020 та ќе биде година на економско преживување а со рецесија ќе се соочат и развиените економии. Во очекување на мартовските податоци за состојбата со буџетската каса – кај нас е јасно дека привите симптоми на Ковид 19 Буџетот ќе ги …

Повеќе »

Филипче: Ова се дел од моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи!

Министерот Венко Филипче синоќа на Facebook се заблагодари на сите колеги кои го вложуваат целиот труд и сите граѓани кои ги почитуваат препораките и мерките. „Ова се дел од моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи. Одговарајте точно …

Повеќе »