ЕКОНОМИЈА

Најновите макроекономски проекции на Народната банка презентирани пред дипломатскиот кор и претставниците на меѓународните финансиски институции – проектираниот економски раст од 3,9% за следната година, очекуваме дека би бил поддржан од сите извори на растот

Вчера, на видеоконференциски состанок, најновите макроекономски проекции на Народната банка без презентирани пред дипломатскиот кор и претставниците на меѓународните финансиски институции. Презентирајќи ги проекциите, гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска посочи дека макроекономското сценарио и ризиците околу него пред сѐ се условени од развојот на здравствената криза во глобални рамки, односно од справувањето …

Повеќе »

Кои нелегални трафики денеска ги отстрани Општина Центар

Денес продолжува акцијата на Секторот за инспекциски работи на Општина Центар за отстранување на нелегално изградени објекти. Вкупно 5 времено поставени објекти – трафики, со градежна механизација денес ќе бидат отстранети и трошоците за нивното отстранување ќе паднат на товар на инвеститорите, односно сопствениците на објектите. Станува збор за 5 …

Повеќе »

Уште само шест слободни кревети во струмичката болница

Седумдесет и пет ковид-пациенти се лекуваат во струмичката болница, а 16 од нив се на кислородна поддршка, информира директорот д-р Наќе Гогов. Иако полека се намалува бројот на новозаразени во Струмица, сепак бројот на пациенти кои се лекуваат од коронавирусот во болницата е голем. – Имаме уште 30 пациенти кои …

Повеќе »

Саудиска Арабија ја регистрираше вакцината на Фајзер за увоз и за употреба

Здравствените власти во Саудиска Арабија ја регистрираа за увоз и за употреба вакцината против коронавирус, развиена од компаниите Фајзер и Бионтек, објави денеска саудиската државна агенција СПА. Вакцината е регистрирана од страна на саудиската Администрација за храна и лекови. Исто така, се наведува дека ќе започнат процедурите потребни за увоз …

Повеќе »

Каква иницијатива е „За татковината со љубов“

„За татковината со љубов“ e иницијатива за консултации за важни прашања од интерес за земјата со една широка листа во која се вклучени личности со различни експертизи и од различна политичка провиниенција, информираше премиерот Заев во ТВ-интервју. Тоа е идеја и понуда на заменик-претседателот во Владата задолжен за економски прашања …

Повеќе »

Битиќи ја објави листата: Кои се неговите советници?

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во објава на Фејсбук сподели повеќе информации поврзани со платформата #ЗаТатковинатаСоЉубов, за која изминатите денови се отвори полемика во јавноста. Потенцира дека планираат во неа да ги вклучат сите заинтересирани релевантни експерти за поединечни теми на интерес, но оти нема да дозволат, како што …

Повеќе »

Во октомври пониски цени на индустриските производи и на месечно и на годишно ниво

Во октомври годинава продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0,5  отсто на месечно ниво, а за 0,6  проценти на годишно ниво, објави денеска Државниот завод за статистика. Продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари во октомври се пониски за 0,8 отсто на …

Повеќе »

Црна Гора позајми нови 750 милиони евра за да го надополни недостигот во државната каса

Црна Гора позајми нови 750 милиони евра за да го надополни недостигот во државната каса за следната година, објавија медиумите во Подгорица, додека новиот министер за финансии Милојко Шпаиќ само на Твитер објави дека „Црна Гора стекна економска иднина“. Ова значи дека секој граѓанин на Црна Гора дополнително се задолжува …

Повеќе »

Вучиќ се пофали: Нашето БДП е најдоброто во Европа

Оваа година, според растот на бруто домашниот производ (БДП), Србија ќе биде најдобра во Европа и веруваме дека падот на БДП ќе биде помал од минус еден, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со министрите и директорите на јавните претпријатија задолжени за стратешки проекти области на инфраструктура, рударство, …

Повеќе »