ЕКОНОМИЈА

Пад на турската лира во однос на еврото и доларот

Турската лира во однос на доларот и еврото ја започна неделава со пад поради тековните активности на Турција во Сирија. Во 12:30 часот падот беше 0,7% во однос на доларот и 0,5% во однос на еврото. Причината за падот е стравот на инвеститорите дека континуираната акција на Турција во Сирија …

Повеќе »

Кој бил предлогот на Мицкоски за ново име на новата коалиција?!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по завршување на вечершната средба со коалиционите партнери изјави дека по негов предлог го смениле името на коалицијата. „Ги информирав партнерите за вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски и за предвремените избори. Коалицијата за подобра Македонија, сега ќе биде коалиција за обнова на Македонија“, рече …

Повеќе »

СДСМ: Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат никаков план и програма

Од СДСМ реагираа на изнесените ставови на Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата како што велат ставот на Александар Николовски е уште една потврда дека ВМРО-ДПМНЕ не нуди ништо осваен обнова на режимската матрица, одбрана на криминалот и обнова на омразата и поделбите. „Ставот на Александар Николовски е уште една …

Повеќе »

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Друштвото ПЕВЕЦ ИНТЕРНАЦИОНАЛ ДООЕЛ експорт-импорт со ова објавува повик за доставување на писмо за намера за купување на следните недвижности коишто се наоѓаат во Република Македонија: Катастарска општина КИСЕЛА ВОДА 2 (АЕРОДРОМ), ИМОТЕН ЛИСТ: 43021, вкупна површина 41.013 м2; катастарска парцела: 2623/2 од 16.239 м2 и катастарска парцела: 2623/3 од …

Повеќе »

АЗЕСКИ: НИЕ СМЕ ДЕЛ ОД ЕВРОПСКОТО СЕМЕЈСТВО, И МОРА ДА ПРОДОЛЖИМЕ ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ ТАКА!

Деновиве сите го поставија прашањето доколку добиевме датум за отпочнување на преговорите, што ќе правевме денес? Доколку во петокот минатата недела Советот на ЕУ донесеше позитивна одлука за долгоочекуваниот датум за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ, наративот во многу аспекти ќе беше малку поразличен. Датумот ќе значеше формално придвижување …

Повеќе »

Состаноци со високи претставници на ММФ: Монетарната политика е соодветна и постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

Монетарната политика во земјата е соодветна. Со монетарното олабавување остварено во првиот квартал од оваа година, Народната банка повторно испорача клучна поддршка за вкупната активност во македонската економија. Важно e и што успешното одржување на ниска и стабилна инфлација  и поволната позиција на билансот на плаќања, годинава, редовно придонесуваат за интервенции со …

Повеќе »

Ангеловска на панел на Годишните средби СБ-ММФ: За побрз економски раст – повеќе жени на раководни позиции

Бројот на вработени мажи во Република Северна Македонија е повисок за над 150 илјади во однос на вработените жени, додека жените учествуваат со поголем процент во неактивното население. Само 2,6% од жените се работодавачи во земјава. Поактивното вклучување на жените во деловниот сектор и на раководни позиции, ќе придонесе за …

Повеќе »

Средби во Вашингтон: Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции и организации

Во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ), делегацијата предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, веќе оствари низа важни состаноци со високи претставници на повеќе меѓународни финансиски институции и организации. На дел од одржаните …

Повеќе »

Пендаровски: Јас сум длабоко уверен дека само ако работиме заедно – ќе успееме!

Обраќање до јавноста на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски Почитувани граѓани, Ви се обраќам по повод последните одлуки на Советот на Европската унија во однос на определувањето на датум за почеток на преговори за членство на нашата држава во унијата. За жал, заклучоците на Советот не се во согласност …

Повеќе »