ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Со воведување на „One Stop Shop” ќе се намалат трошоците на економските оператори

Министерот за економија Крешник Бектеши вчера во Тирана оствари работен состанок со министерката за економија и финансии на Република Албанија, Анила Денај и со министерот за внатрешни работи на Република Албанија, Сандер Лешај. Главна тема на состанокот со двајцата министри беше забрзување на процедурите за воведување заеднички гранични контроли со …

Повеќе »

Зголемен индикаторот на доверба во преработувачката индустрија

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во август 2019 година е зголемен за 0.2 процентни поени во однос на јули 2019 година и изнесува 21.4, а во однос на август 2018 година е зголемен за 1.1 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството …

Повеќе »

Пендаровски – Туск: Граѓаните на Северна Македонија заслужуваат европска иднина

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На пријателската средба беа разменети мислења за севкупните состојби во Република Северна Македонија и во регионот, како и за аспирациите на државата за членство во Европската унија. Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија …

Повеќе »

Индексот на цените во земјоделството кај инпутот е намален за 1.0 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 1.9 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во август 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 1.0 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 1.9 %. Во август 2019 година, во споредба со август 2018 година, …

Повеќе »

Заев: Новиот терминал Ќафасан ќе придонесе за зголемување на пропусната моќ

Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше и се обрати на настан организиран од Царинската Управа на Република Северна Македонија по повод пуштањето во употреба на царинскиот терминал на граничниот премин Ќафасан. Во продолжение ви го пренесуваме во целост обраќањето на премиерот Заев: „Ми претставува големо задоволство да присуствувам и да ви …

Повеќе »

Со алатка за отчетност до штедење на парите на граѓаните и домаќинско работење

Тргнувајќи од основниот принцип на отворена и транспарентна влада, и од принципот за јавност и пристап до информации од јавен карактер како основно право на граѓаните, Владата на Република Северна Македонија го објавува најновиот шест месечен извештај за трошоците на функционерите на актуелниот состав на владата. Целта на оваа алатка …

Повеќе »

Министерот за култура Исмаили оствари средба со бугарскиот амбасадор во нашата земја, Ангел Ангелов

Министерот за култура Хусни Исмаили денеска оствари работна средба со амбасадорот на Република Бугарија во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов. Соговорниците констатираа дека културните врски меѓу двете соседни земји имаат традиционален карактер и се регулирани со Спогодбата за културна соработка меѓу Владите на двете земји од мај 2000 година и …

Повеќе »

Трендафилов: Најавена е уште една епизода од сапуницата „Јустиција и нејзините реформатори

„Најавена е уште една епизода од сапуницата „Јустиција и нејзините реформатори”. Имено, денеска „угледните членови” на уште поугледниот обвинителски Совет, рутинирано и професионално ќе ја одиграат својата добро позната улога на кастински чувари и заштитници, се разбира, сето тоа спакувано во пакетот – Согласно Уставот и Законите! За десет дена …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев во посета на Руен Инокс и Пејпер Мил во Кочани – Владата се радува на успехот на компаниите, тие се основата на одржлив економски раст

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, во рамките на активностите за презентација на измените и дополните на Законот за финансиска поддршка на инвестициите и Предлог законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување по основ на зголемување на плата, ги …

Повеќе »