ЕКОНОМИЈА

Мицкоски: Од денеска за опозицијата 24 часа на ден домот ќе бидат улиците и плоштадите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Гевгелија им порача на граѓаните да веруваат во подобра иднина и најави дека од денеска опозицијата излегува на улиците и плоштадите. – Знам дека ова се тешки моменти, знам дека сите ние очекуваме да добиеме чист датум за отпочнување на преговорите со ЕУ. Сите …

Повеќе »

Гувернерката на Народната банка и министерката за финансии на Годишните средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, учествува на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и групацијата на Светскатa банка (СБ) во Вашингтон, САД. Предвидено е делегацијата да оствари средби со високи претставници на ММФ, СБ, Европската инвестициска банка (EИБ) и …

Повеќе »

Премиерот Заев на средбата со Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор синоќа во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск. На средбата, на која зедоа учество и заменикот на претседателот на Владата на Северна Македонија, Бујар Османи и министерот за …

Повеќе »

Премиерот Заев сѐ уште е оптимист дека одлуката за старт на преговорите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вечерва се сретна со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Мариа Сасоли. На средбата, на која присуствуваа и заменик на претседателот во Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, премиерот Заев на претседателот на ЕП …

Повеќе »

Вкупно 126 понуди за изградба на електрани со инсталирана моќност од 62 мегавати на државно и приватно земјиште

Во потполно јавна и транспарентна постапка, денес, во Клубот на органите на државната управа, беше извршено отворање на доставени понуди за изградба на фотоволтаични централи на приватно земјиште, по претходно објавениот јавен повик на Министерството за економија. За вкупно понудени 27 мегавати инсталирана моќност, пристигнати се вкупно 44 понуди, од …

Повеќе »

Министерката Апостолска во посета на германската компанија ВИК Груп: Новите инвестициски циклуси на странските компании се потврда за стабилното и предвидливо економско опкружување

Одлуките да ги прошируваат своите производствени капацитети и да реализираат нови инвестициски циклуси на странските компании кои веќе работат во земјава се најдобра потврда за стабилното и предвидливо економско опкружување кое го создадовме преку активните политики за поддршка на инвестициите, истакна министерката Зорица Апостолска на вчерашната средба со менаџментот на …

Повеќе »

Велика Британија ќе го запре слободното движење на граѓаните на ЕУ во 2021 година

Британската влада соопшти дека ќе го запре слободното движење на граѓаните на ЕУ во 2021 година, како дел од реформите за имиграцијата по Брексит, пренесе Асошиејтед Прес. Престолот на кралицата Елизабета Втора ги објави плановите за законодавството за имиграција според кое граѓаните на ЕУ кои доаѓаат во Велика Британија по …

Повеќе »

Вкупниот промет во индустријата бележи опаѓање кај Капитални производи за 7.8 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 8.1 %.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во август 2019 година, во однос на август 2018 година, изнесува 98.2. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во август 2019 година, во однос на август 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2.7 …

Повеќе »

Регионот  треба да размислува за заедничка социјална платформа која ќе донесе благосостојба за сите

Регионот треба да размислува за заедничка социјална платформа и треба да размислува за заеднички политики за заеднички социјални политики кои ќе донесат до благосостојба за сите. Верувам дека ќе успееме сите заеднички да го направиме тоа. Денеска ја објавивме новата минимална плата таа сега ќе биде 14.500 денари. Обврска ни …

Повеќе »