ЕКОНОМИЈА

СКСЗМ: Економијата за 2018-та година и предвидувања за 2019

Во макроекономскиот аспект, во првите три квартали од оваа година, економијата на земјата бележи позитивен раст. Иако во првиот квартал растот на БДП беше минимален, или еднакво со 0,1%, во вториот и третиот квартал растот на БДП беше над 3%, односно во вториот квартал 3,1% и во третиот квартал 3%. …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Новата 2019 година – политички “жешка”, економски неизвесна година !

Членство на Македонија во НАТО, претседателски избори, подоготовки за почеток на преговори со Европската Унија – значајни политички пресврти ја чекаат земјата во оваа 2019 година а нивната реализација ќе зависи и економскиот курс – како и каде ќе чекориме на економски план, коментираат аналитичари за “Порталб”, давајќи прогнози и …

Повеќе »

Заев: Ви посакувам успешна, економска и интеграциска година, добро здравје и ведар дух

Премиерот Зоран Заев упати новогодишни честитики до граѓаните на Македонија. Тој во новогодишното обраќање посакуа успешна, економска и интеграциска година, со добро здравје и ведар дух Ви го пренесуваме неговото обраќање во целост: „Почитувани граѓани на Република Македонија, Доаѓаме до крајот на една од најважните и најчувствителните години за нашата …

Повеќе »

Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите пратеници да гласаат за социјалната реформа

Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите пратеници да гласаат за социјалната реформа, со што би се извлекле од сиромаштија околу 400 илјади граѓани. „Законите од социјалната и детската заштита со кои Министерството за труд и социјална политика ја спроведува социјалната реформа влегоа во собраниска процедура. По нивното донесување кое …

Повеќе »

Порасна индексот на индустриското производство

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември 2018 година, во однос на ноември 2017 година, изнесува 104.9. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2018 година, во однос на ноември 2017 година, бележи пораст од 6.4 %, …

Повеќе »

Премиерот Заев во вториот дел на седницата за пратенички прашања: Верувам дека до крајот на 2019 година ќе го пуштиме преминот Клепало, праведното оданочување ги носи парите во социјалата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, одговараше на пратенички прашања и во продолжението на седницата за пратенички прашања во Парламентот. Премиерот Заев најави дека очекува до крајот на 2019 година да биде отворен граничниот премин Клепало, за што рече дека е радосна вест за граѓаните на Берово, Делчево, …

Повеќе »

Кои беа најбрзо растечките економии во светот во 2018 година?

Според прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во 2018 година глобалниот бруто домашен производ (БДП) нема да надмине 3,7 отсто. Очекувано најдобри перформанси има регионот на Јужна Азија со раст од 7,1%, следена од Источна Азија со 5,3% и Југоисточна Азија со 5,2%. Западна Европа објави раст на БДП од …

Повеќе »

Собранието на Република Македонија ги изгласа новите министри

Вчера во Собранието на Република Македонија, Претседателот на Владата на Република Македонија ги образложи предлозите за разрешување од функција на министрите без ресор, Аксел Ахмедовски, и Аднан Ќахил. За министер без ресор задолжен за имплементацијата на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите предложен е Музафер Бајрам, а како министер …

Повеќе »

Промовиран порталот за отворени податоци. Транспарентноста на институциите во служба на нови анализи, бизниси и економски раст на државата

Министерството за информатичко општество и администрација, вчера го промовираше новиот портал за отворени податоци. На јавната расправа за придобивките од зголемувањето на транспарентноста на институциите се обратија министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, амбасадорката на Велика Британија, Н.Е. Рејчел Галовеј, министерот задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност, Роберт …

Повеќе »