ЕКОНОМИЈА

Владата ги заокружи реформите од Планот 3-6-9 и ги забрзаа интеграциските процеси за Република Македонија во ЕУ и НАТО

Реформите од Планот 3-6-9 се заокружени во предвидениот рок и ги забрзаа интеграциските процеси за Република Македонија во ЕУ и НАТО, информираат од Владата. „Планот 3-6-9 беше проект за враќање на брзата трака на евро-атлантските процеси, за рехабилитација на функциите на институциите после политичката криза и за иницирање и спроведување …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар остануваат непроменети на месечно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар остануваат непроменети на месечно ниво, а се повисоки за 0.9 % на годишно ниво. Во февруари 2018, во споредба со јануари 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски …

Повеќе »

Според главните индустриски групи, производството во февруари 2018 година, во однос на лани, со пораст кај Капиталните производи за 19.3 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во февруари 2018 година, во однос на февруари 2017 година, изнесува 103.1. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во февруари 2018 година, во однос на февруари 2017 година, бележи опаѓање од 12.2 %, …

Повеќе »

18 ГОДИНИ МАСИТ – ИКТ ИНДУСТРИЈАТА Е НОСЕЧКА ЗА ЕКОНОМСКИ И ОПШТЕСТВЕН РАЗВОЈ

Денес 29.03.2018 (четврток) во хотел Stone Bridge се одржа годишното Собрание на Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ и официјално се одбележа 18 годишнината од основањето на комората. Во рамки на настанот се одржа и јавна панел дискусија на тема ,,Развојот на ИКТ индустријата”  на кој се обратија: Претседателот на управниот …

Повеќе »

Советот на НБРМ денес ја разгледа и донесе одлуката за начинот на вршење супервизија и надзор

Советот на Народната банка на Република Македонија денес одржа редовна седница, на која беше разгледана и донесена Одлуката за начинот на вршење супервизија и надзор. Со донесувањето на оваа одлука се овозможува натамошно унапредување на начинот на кој Народната банка врши супервизија на деловните банки во Република Македонија и надзор …

Повеќе »

Зголемувањето на просечната плата е резултат на подигнување на лимитот на минималната плата

Мерката за зголемување на минималната плата, дава резултати. Вработеноста е зголемена, а просечната плата исплатена во јануари забележа најголем раст на платите од 2010 година. Ова беше истакнато од вицепремиерот Кочо Анѓушев и од министерот за финансии, Драган Тевдовски на економскиот форум на тема „Македонската економија, помеѓу визија и дилема: …

Повеќе »

Царовска: Просечната плата во производство на облека е зголемена за 16%, а во текстилната индустрија за 24%. Законот за минимална плата се имплементира без проблеми

Денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, ја посети фабриката Окитекс и одржа средба со сопственикот, Миле Миленковски и претседателот на Синдикатот од текстилната, кожарската и чевларската индустрија, Љупчо Радовски. Целта на посетата беше да се утврди како се одвива имплементацијата на Законот за минимална плата и кои …

Повеќе »

Денес јавноста ќе ја види целата снимка од „Поткуп“

Премиерот Зоран Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште. Заев и неговата одбрана тврдат дека претходно во јавноста биле објавени само делумни снимки кои ја испревртуваат вистината за случајот. Судијата Дарко Тодоровски …

Повеќе »

Република Македонија најмногу тргува со Германија, Велика Британија, Србија, Грција и Италија

Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-декември 2016 година, изнесува 270 407 829 илјади денари и бележи пораст од 7.4% во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари- декември 2016 година, изнесува 380 …

Повеќе »