ЕКОНОМИЈА

Советот на Народната банка одржа редовна седница

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која го разгледа и го усвои Извештајот за финансиската стабилност во 2019 година. На седницата се заклучи дека во текот на минатата година, во услови на стабилен амбиент, домашниот финансиски сектор остана здрав и стабилен, а ризиците за финансиската стабилност се задржаа …

Повеќе »

Заев им вети на бизнисмените целосна посветеност на економијата

Скопје, 31 август 2020 (МИА) – Владата во наредните четири години да се стави приоритет на економскиот аспект со цел да се излезе од состојбата поради ковид кризата, како и да работи на институционални реформи, ефикасно менаџирање на буџетот, борба против корупцијата, спречување на сивата економија и на иселувањето на …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Нова влада:  старо, нови ветувања – време е за длабоки економски реформи !

Предвремено пензионирање, намалување или целосно укинување на персоналецот за одделни сектори, понизок ДДВ за занаетчиските производи и угостителите, повисока минимална плата, раст на најниската пензија –  новата Влада  обелодени какви решенија и потези планира во економијата за следниот четиригодишен мандат. Дел од економистите што ги консултираше “Порталб” велат дека се …

Повеќе »

Бектеши: Во новиот мандат засилена поддршка за бизнис секторот и поттик на инвестициите во енергетиката

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој и во следниот мандат ќе ја извршува истата функција, денеска најави засилена поддршка за домашниот бизнис и странските инвеститори, мерки за поттикнување на инвестициите во енергетиката, туризмот и заштита на животната средина. – Новиот мандат и можноста уште четири години да го водам ова …

Повеќе »

Македонски концепт ја поддржува владината политика на рамен данок на личен доход

Денес Македонија е пред избор на старо новата Влада на мандатарот Зоран Заев. Влада 2020 – 2022. Од предложеното експозе и програмата за работа има што да се критикува, но и да се поддржи. Македонски концепт ја поздравува владината програма со која се залагаат за продолжување на примената на наплата …

Повеќе »

Приоритети на новата Влада – акцент на економијата, борбата против корупција, дигитализацијата и социјалната политика

Скопје, 29 август 2020 (МИА) – Од идната недела Северна Македонија треба да има нова Влада. Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска ја закажа седницата на која треба да биде избрана Владата на мандатарот Зоран Заев. Единаесетата македонска Влада треба да биде избрана најдоцна до утре на полноќ. Мандатарот Зоран …

Повеќе »

Трамп: Ќе воведеме царини за сите компании кои ќе заминат од САД

Вашингтон, 28 август 2020 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација, доколку биде реизбран, ќе воведе царини за секоја компанија што ќе ги напушти Соединетите Американски Држави за да отворат работни места во друга држава. – Ние ќе воведеме царини на секоја компанија што ќе ја напушти …

Повеќе »

Под сто нови случаи со Ковид-19, земјите од регионов ќе изработат протокол за отворање на границите

Скопје, 28 август 2020 (МИА) – Во земјава во претходното деноноќие се регистрирани 89 нови случаи со Ковид-19 од направени 1.529 тестирања. Починати се седум пациенти, а оздравени 215 лица. Во меѓувреме, на видеоконференција на тема Ковид-19 во земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија, државите од регионов се договорија да …

Повеќе »

Што ќе вклучува четвртиот владин сет мерки за пензионерите, невработените, самохраните родители?!

Четвртиот сет на мерки, кој ќе биде донесен веднаш по формирањето на новата влада, ќе биде за пензионерите кои имаат пензии до 15 илјади денари, за невработените, односно неактивни баратели на работа и за самохраните родители да добијат домашни платежни картички, изјави техничкиот премиер во заминување Оливер Спасовски. Спасовски, изрази …

Повеќе »