ЕКОНОМИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија има над 500.000 граѓани кои живеат под прагот на егзистенцијата

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владеачката гарнитура дека економијата во Македонија секој ден тоне се повеќе. Економијата откако СДСМ е на власт не блеска. „Лагите на Зоран Заев не го полнат буџетот на државата. Со лагите на Зоран Заев не може да се сокрие фактот дека во Македонија има над 500.000 граѓани …

Повеќе »

Состанок на Конституенцата во Скопје: истакнати меѓународни експерти ќе дискутираат за клучни економски теми

Годинава ја имаме честа да бидеме домаќини на Состанокот на Конституенцата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ) во којашто членува нашата земја, за првпат по 2003 година, кога министерството за финансии и централната банка ја имаа улогата на организатори на овој значаен настан. Овој состанок …

Повеќе »

АНАЛИЗА: За четири години – државата само по основ на главница треба да врати долг од 2,3 милијарди евра!

Во апсолутен износ, вкупниот Јавен долг на земјава на крајот од првиот квартaл од годинава изнесува 5,24 милијади евра или 46,2% од БДП. Според креаторите на фискалните политики, долговите од 2017 година се во надолна траекторија, според опозицијата власта продолжува со заеми кои не даваат позитивен импулс на економскиот раст, …

Повеќе »

Министерот Бектеши го најави стартот на мерката – организиран одмор на работници со ниски приходи

Министерот за економија, Крешник Бектеши вчера на прес-конференција го најави стартот на мерката – организиран одмор на работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето износот од 22.000 денари, која е во рамки на Програмата за домашен туризам за работници со ниски приходи 2019 година, …

Повеќе »

Владата на Северна Македонија со нови министри и заменици најрано во сабота: Кој ќе биде новиот владин тим?!

Премиерот Зоран Заев, завчера, од седницата на Централниот одбор на СДСМ во Охрид најави дека ќе бидат сменети вкупно 8 министри, и заменици и 20-тина директори на јавни претпријатија. Тој исто така потврди дека предвремени парламентарни избори нема да има, туку ќе има реконструкција на Владата. Премиерот вети дека до …

Повеќе »

КСС денеска испрати уште едно предупредување до Владата на Република Северна Македонија

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија КСС денеска испрати уште едно предупредување до Владата на Република Северна Македонија, дека е во тек на подготовка за преземање на порадикални синдикални чекори доколку не се изнајде решение во најкус можен рок. Поминаа веќе десетина дена од последниот протест на КСС во Скопје …

Повеќе »

МЗШВ: Откупот на праски се одвива непречено, 60 отсто од извозот е наменет за рускиот пазар

Претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, заедно со градоначалникот на Росоман, Бранко Јанев,  Државниот инспекторат за земјоделство, Државната фитосанитарна лабораторија денеска во Росоман, ги посетија откупните пунктови за праски. Откупот на праски се одвива непречено, 60 отсто од производството се извезува во Русија, но извоз има и во …

Повеќе »

СДСМ: подобрување на кредитниот рејтинг од ББ на ББ+ уште една потврда за успешните економски политики

По 13 години Република Северна Македонија конечно има подобрување на кредитниот рејтинг, откако Агенцијата „Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на нашата земја од ББ на ББ+, со стабилен изглед, соопштуваат од СДСМ. „Во извештајот на Фич се нотира дека преземените мерки како пензиската реформа, подоброто таргетирање на социјалната помош и …

Повеќе »

Заев од плажата во Дупени: Младите кои се тука од Северна Македонија, Албанија и Грција се одличен пример на соработка и на перспективи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија вчера го посети настанот „Запознај ја Преспа“ кој вклучува активности и на плажата во Дупени. „Убеден сум дека ќе го привлечеме вниманието на сите граѓани од Северна Македонија, да го користат целиот летен период за да го посетат Преспанското Езеро и да ги …

Повеќе »