Breaking News

ФИНАНСИИ

МИЛИОНСКИ СУМИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ТРОШАТ ЗА НАБАВКА НА ПОСКАП ГАС

Пазарните движења изминатиов период за многу држави значеа олеснување, имајќи предвид дека природниот гас почна да се продава по сè пониски цени, но ова не важи и за нас, затоа што ние и понатаму го набавуваме енергенсот поскапо од ситуацијата на берзите. Имено, државната компанија што го превзема работењето на …

Повеќе »

НП Галичица оставена без финансиска поддршка од државата

Националниот парк Галичица и покрај проблемите со кои се соочува поради загрозувањето на статусот на Охридскиот регион на светско природно и културно наследство на УНЕСКО, не добива финансиска поддршка од државата за управување. Во моментов се финансира од наплата на влезници и од меѓународни донации кои не се загарантирани и …

Повеќе »

МФ: Владините политики го задржаа и потврдија кредитниот рејтинг од „Стандард и Пурс“

Република Северна Македонија доби потврда за политиките што ги спроведува и во време на криза и го задржа кредитниот рејтинг ББ- со стабилен изглед, утврден од Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард и Пурс”. Кредитниот рејтинг ББ- со стабилен изглед земјава го има во континуитет и особено е значајно дека рејтингот …

Повеќе »

Субвенционираната струја ги преполови сметките на прилепски водовод, бараат дозвола за фотоволтаици

Прилепски „Водовод и канализација“ за околу 50 насто ги намалува месечните сметки со користењето субвенционирана струја. Тоа овозможи сметките за граѓаните да се вратат на старо, од пред поскапувањето од 20 насто. Игор Гулабоски, директор на „Водовод и канализација“ – Прилеп вели дека се задоволни зашто ќе немаат долгови, и …

Повеќе »

И ЗА ФЕВРУАРИ ЗА ПРИРОДЕН ГАС ДРЖАВАТА ЌЕ ПЛАЌА ПОВЕЌЕ ОД ПОТРЕБНОТО

Природниот гас на светските берзи изминативе недели, вклучително и денеска, редовно се продава по ниски цени, а на јавниот повик од „ЕСМ продажба“ овие движења на пазарот целосно се игнорираат. Оваа државна компанија преку соопштение со јавноста сподели дека потребите од природен гас за топланите, како и за другите стопански …

Повеќе »

Бесими денеска најави дека ќе се напарават дополнителни напори за да се забрза повратот на персоналниот данок на доход кај земјоделците

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска најави дека ќе се напарават дополнителни напори за да се забрза повратот на персоналниот данок на доход кај земјоделците. Тоа, како што рече, ќе се реализира во координација со УЈП и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Бесими, одговорајќи на пратенички прашања, рече дека …

Повеќе »

Средба Ангеловска-Бежоска ‒ Филипиду: Преку водењето соодветни политики, Народната банка ја задржа финансиската стабилност

Преку водењето соодветни политики, Народната банка ја задржа финансиската стабилност, односно стабилноста на банкарскиот сектор, што е важен предуслов за постигнување здрав и одржлив економски раст. Притоа, при присуство на ризици, важно е да се продолжи со претпазливи политики и натамошно зајакнување на отпорноста. Ова беше пораката на средбата помеѓу …

Повеќе »

73 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

На (25.01.2023) на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 73 возачи. Од нив, 55 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 18 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени …

Повеќе »

Хабитат во Велес ќе пушти во употреба зграда со 12 станови за семејства со ниски приходи

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска ќе присуствува на пуштањето во употреба на зграда во населбата Хабитат во Велес. Зградата е изградена во рамки на традиционалната програма на Здружение за хумано домување Хабитат Македонија за обезбедување …

Повеќе »

Извозот на американско оружје е зголемен за 49 отсто во фискалната 2022 година

Продажбата на американско воено оружје на странски влади се зголеми за 49 отсто на 205,6 милијарди долари во фискалната 2022 година, објави денеска американскиот Стејт департмент. Меѓу одобрените продажби во годината беа продажбата на борбени авиони Ф-15ИД во вредност од 13,9 милијарди долари на Индонезија, продажба на повеќенаменски борбени бродови …

Повеќе »