ФИНАНСИИ

И Јанушев се откажа од патните трошоци

Од патни трошоци се откажа и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. Тој тоа го објави на својот Фејсбук профил. -Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на тоа од СДСМ, џабе откажување од патни трошоци кога ја покрадовте државата и народот, напиша …

Повеќе »

Министерството за енергетика на САД прогнозира поскапа цена на нафтата во 2020 година

Вашингтон, 12 август 2020 (МИА) Министерството за енергетика на САД ја зголеми прогнозата за просечната цена на нафтата марка „Брент” за оваа година до 41.42 долари за барел, се вели во најновиот извештај на Управата за енергетска информација (ЕИА) на министерството. Според прогнозата, цената на „Брент” во 2021 година може …

Повеќе »

За неносење маски казни за 511 лица

Полицијата во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија регистрирала 511 прекршоци за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19. Скопје, 12 август 2020 (МИА)

Повеќе »

Мицкоски: За да не поскапи цената на електричната енергија потребно е само да се намали маржата на универзалниот снабдувач

За да не поскапи цената на електричната енергија потребно е само да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој потсети дека и укажаал во повеќе наврати на Владата дека цената на електричната енергија со либералиацијата на пазарот ќе се …

Повеќе »

Експертите предвидуваат понатамошен раст на цената на златото

Цената на златото на почетокот од месецот го помина прагот од 2.000 долари за унца, ниво што не е забележано од септември 2011 година. Според аналитичарите цената на златото ќе продолжи да расте. – Многу лесно цената на златото може да достигне 4.000 долари, изјави главниот извршен директор на инвестициската …

Повеќе »

Ова се новите цени на горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се менуваат и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 60,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 62,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува …

Повеќе »

МЕПСО: Тарифата за пренос на електрична енергија ја утврдува надлежното регулаторно тело

АД МЕПСО со цел објективно и целосно информирање на јавноста, во врска со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика за утврдување на тарифите на енергетските компании од кои произлегува цената на електричната енергија, известува за следново: АД МЕПСО е оператор на националниот електроенергетски систем чија дејност е непрекинато и …

Повеќе »

Јовановиќ: Словенија ја намали цената на струјата за домаќинствата и малите фирми за 20%

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја како дозволуваат сметките, методологијата. А, законите дозволуваат да се покачи цена на струја во ваква криза, но не дозволуваат да се намали. Мене ми е тоа …

Повеќе »

Ангеловска: Барајте и скенирајте фискални сметки, добивате поврат на ДДВ и се борите против сивата економија

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Мој ДДВ веќе брои над 315.000 корисници. Барајте ги вашите сметки и скенирајте ги – не само затоа што остварувате право на поврат и може да добиете некоја од дневните и месечни награди туку и поради тоа што учествувате во борбата против сивата економија, …

Повеќе »