ФИНАНСИИ

Бошњаковски: Во една земја, активната транспарентност е најголем непријател на лажните вести и дезинформациите

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија, Миле Бошњаковски, на покана на Универзитетот Американ Колеџ, зеде учество на панел дискусијата на тема „Тајните зад лажните вести“. Во своето обраќање на темата, портпаролот Бошњаковски како пример за негативните импликации од лажните вести ја наведе кампањата на дезинформации и лажни вести поврзани …

Повеќе »

По пресудата на Апелација за премиерот Заев се огласи Никола Груевски: Еве што напиша на Facebook

Апелацискиот суд Скопје ја одби како несонована жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Поткуп“ во кој беше обвинет премиерот Зоран Заев и ја потврди ослободителната пресуда на Кривичниот суд. На оваа одлука реагираше и поранешниот премиер Никола Груевски.  Тој на својот Facebook …

Повеќе »

УЈП почнува да ги доставува претпополнетите годишни даночни пријави

Од денеска управата за јавни приходи ќе почне да ги доставува претпополетите годишни даночни пријави на даночните обврзници за приходи кои се остварени во 2018 година. Пријавите ќе се доставуваат електронски на корисничките профили што претходно ги регистрираа даночните обврзници, додека на е-маил адресата корисикот ќе добие нотификација дека е …

Повеќе »

Започна кампањата: Кој ќе биде првиот претседател на Република Северна Македонија?

Кандидатите за претседател од полноќ официјално ја започнаа изборната камшања. Гордана Силјановска тргна од Охрид, Стево Пендаровски од Прилеп, а Блерим Река на почетокот на изборната кампања ќе одржи митинг на плоштадот Скендербег во Скопје. Предизборната кампања ќе трае се до 19 април, а потоа следи 24 часовен предизборен молк. …

Повеќе »

Актерот Тони Михајловски со потресен статус се огласи на Facebook: Еве што порача

Facebook статус на актерот Тони Михајловски: “Македонијо, мајко. Ти гориш, ние пееме, ти плачеш, ние се смееме. Ти умираш, ние планираме да живееме. Те избришавме, за ние да се запишеме. Предадена од своите деца, и оставена во дом за заборавени и забранети нешта. Жално, жална мајко Македонијо”, пишува популарниот актер …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев на свеченото отпочнување на програмата за конкурентност на мали и средни претпријатија на ЕБОР – обезбедени 36 милиони евра европски средства за развој на компаниите

Вкупно 36 милиони евра изнесува поддршката за малите и средни претријатија, која се овозможува преку Програмата за конкурентност на Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој, средства кои се обезбедени од ЕБОР и ИПА средствата од ЕУ наменети за Република Северна Македонија. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев …

Повеќе »

Цело село Русиново му помага за семејството Мирчовски: Поставени темелите а за три месеци ќе добијат нова куќа

Нова градба и нова среќа за Мирчовски од Русиново чија куќа пред пет дена целосно изгоре во пожар. Веќе денес, тамони жители, роднини и пријатели на семејството, се здружија и започнаа да градат нова куќа, информира ТВ СТАР. „Денес почнавме да градиме. Се собраа роднини, соселани , пријатели, голема благодарност …

Повеќе »

Уапсен лидерот на Христијанско братство, Жарко Гроздановски

СВР Тетово вчера го уапси Жарко Гроздановски, лидерот на „Христијанско братство”, кој со видео-снимка објавена на Фејсбук му се заканувал на премиерот Зоран Заев и на сите останати членови на владата, соопшти министерството за внатрешни работи. Гроздановки е од селото Брвеница, Тетово, а завчера на социјалните мрежи објавил видео со …

Повеќе »

Премиерот Заев на 20-годишната конференција на АД Македонска Берза: Стабилната иднина и интеграциските процеси се мотивација за инвеститорите да вложуваат на берзата и со тоа да и помагаат на државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска имаше свое воведно обраќање на јубилејната 20 годишна конференција во организација на АД Македонска берза, на којашто се обратија и извршниот директор на АД Македонска берза, Иван Штериев и директорката на Комисијата за хартии од вредност на Република Северна Македонија, …

Повеќе »