ФИНАНСИИ

Состанок со Одделот за статистика на ММФ: Народната банка објавува висококвалитетни статистички податоци

И покрај предизвиците со пандемијата, Народната банка објавува висококвалитетни статистички податоци, коишто се усогласени со највисоките меѓународни стандарди коишто ги исполнуваат само 26 земји во светот. Особено важно е првото објавување на статистиката на финансиските сметки на крајот на минатата година. Значајно е што Народната банка ги оствари статистичките истражувања …

Повеќе »

Бесими: Стопанствениците погодени од кризата, како и граѓаните, ќе можат да ги очекуваат и мерките од Петтиот пакет кои се во собраниска процедура

Мерките што Владата ги најави за угостителите, теретаните и спортските центри, кои сега се затворени, ќе бидат објавени во текот на наредната недела, соопшти министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју за МИА во кое истакнува дека набргу се очекуваат и мерките од петтиот пакет за кои некои закони се …

Повеќе »

Пролетни средби на ММФ и Светската банка: Одлуките и мерките на Народната банка придонесоа за јакнење на стабилноста на банкарскиот систем и за кредитирањето

Одлуките и мерките на Народната банка донесени од почнувањето на корона-кризата наваму се позитивно оценети на Пролетните средби на ММФ и Светската банка, коишто се одржуваат виртуелно. На состанокот помеѓу гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и дел од тимот на Народната банка со тимот на Одделот за монетарни и финансиски пазари на …

Повеќе »

Следната недела мерките за затворените угостителски објекти, теретаните и спортските центри, а многу бргу и оние од петиот пакет, вели Бесими за МИА

Мерките што Владата ги најави за угостителите, теретаните и спортските центри, кои сега се затворени, ќе бидат објавени во текот на наредната недела, соопшти министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју за МИА во кое истакнува дека набргу се очекуваат и мерките од петтиот пакет за кои некои закони се …

Повеќе »

Битиќи: Само во севереоисточниот дел од нашата земја, во патната и железничката инфраструктура, има проекти во вредност од 700 милиони евра

 На Коридорот 8 вложуваме во инфраструктурни проекти во вредност од околу 2,5 милијарди евра и тие се јасен сигнал и кон нашите сограѓани, соседите во регионот, но и во Европа дека инвестираме во иднината, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, кој со вицепремиерот за борба против корупцијата и …

Повеќе »

Земјоделците и сточарите од Свети Николе дозволите за движење ќе ги обезбедуваат преку подрачната единица на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство

Свети Николе како земјоделски и сточарски регион ги известува граѓаните дека согласно најновите мерки сите индивидуални земјоделци регистрирани во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство дозволите за движење можат да ги обезбедат преку подрачната единица на МЗШВ . – Евидентираните земјоделци кои не се запишани како индидуални земјоделци, а чуваат …

Повеќе »

Град Скопје продолжува со конкретните мерки за помош на скопските угостители

Град Скопје продолжува со конкретните мерки за помош на скопските угостители во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот. За таа цел и оваа година Град Скопје продолжува со намалувањето на комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари по квадрат (колкава …

Повеќе »

За 122 денари во март зголемени основните трошоци на едно семејство

За 122 денари се зголемиле основните трошоци на едно четиричлено семејство во март во однос на јануари, а за 70 денари во однос на февруари, покажуваат најновите податоци на синдикалната кошничка што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија. Минималните трошоци на едно четиричлено семејство, според пресметките на ССМ, во …

Повеќе »

ЕРГО: Ромите во Северна Македонија се најпогодени од кризата

Мустафа Јакупов, од мрежата на невладини организации ЕРГО која се занимава со правата и прашањата од интерес за ромското население ширум Европа, во изјава за МИА вели дека е потребно освестување на јавноста, но и конкретна борба против омразата кон ромското население од страна на државните власти, јави дописничката на …

Повеќе »