ФИНАНСИИ

Каматите во август намалени и кај кредитите и кај депозитите

Скопје, 2 октомври 2020 (МИА) – Просечната каматна стапка на кредитите во август годинава изнесува 4,73 проценти и бележи месечен пад од 0,002 и годишен од 0,04 п.п., објави Народната банка. Според обајвените податоци, каматите кај депозитите бележат пад од 0,06 п.п. на месечно ниво и изнесува 0,99 отсто,на годишно …

Повеќе »

Членките на Македонската банкарска асоцијација се сретнаа со министерот за финансии

Продолжува успешната соработка помеѓу Македонската банкарска асоцијација и Министерството за финансии  Денес, претставници на сите членки на Македонската банкарска асоцијација, банките, штедилниците, Клириншката куќа и Македонското кредитно биро се сретнаа со мининстерот за финансии, д-р Фатмир Бесими. Во официјалниот дел се обрати министерот за финансии кој истакна дека банкарскиот сектор и …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Монетарните мерки придонесуваат за солиден раст на кредитната поддршка

  Мошне важно е што преку досегашните мерки на Народната банка во текот на ковид-кризата се спречи намалување на кредитната поддршка, со цел и да се помогне на реалната економија, истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во интервју за емисијата „Актуелно” на Македонското радио. „Во услови на криза, еден …

Повеќе »

Бесими: Законот за буџет е готов и поставен на Енер

Законот за буџет денеска е прикачен на „Енер”. Секој може да се вклучи во јавната расправа. Се работи за реформски закон, усогласен со неколку европски директиви, информира денеска министерот за финансии Фатмир Бесими на состанокот со Македонската банкарска асоцијација. Актуелната ситуација предизвикана од пандемијата со Ковид-19, според Бесими, е сериозна …

Повеќе »

Средба Бесими – Сера: Шпански компании заинтересирани да влезат во изградба на Коридорот 8

Актуелната здравствено-економска криза којашто го зафати целиот свет, вклучувајќи ги и Република Северна Македонија и Шпанија, наметнува активно следење на ситуацијата и навремени реакции од страна на владите. Во првата половина од годинава, пандемијата имаше поголемо негативно влијание отколку што се очекуваше, а закрепнувањето се предвидува да биде постепено. Со …

Повеќе »

На крајот на вториот квартал годинава нето надворешниот долг изнесувал 2.953 милиони евра

Скопје, 30 септември 2020 (МИА) – На крајот на вториот квартал годинава нето надворешниот долг изнесува 2.953 милиони евра (или 27 проценти од БДП), што претставува зголемување за 39 милиони евра, покажуваат податоците што ги објави денеска Народната банка. Од аспект на структурата, и понатаму поголемо учество во вкупниот нето-долг има …

Повеќе »

Бесими: Со унапредување на регионалната соработка до синергија во развојот

Со добра стратегија за економска соработка во регионот, инвестиции во регионалната инфраструктура, развој на соработката и трговијата, можеме да постигнеме синергија и да го забрзаме економскиот раст, да постигнеме просперитет и да се донесе Европа и европските вредности во регионот, истакна министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју за Euronews …

Повеќе »

Како кралицата на Англија изгуби над 550 милиони фунти во недвижен имот

Неодамна, Crown Estate, институцијата основана од Џорџ Трети во 1760 година за управување со имотите на монархот, беше принудена да ја отпише вредноста на скоро дваесет трговски и рекреативни центри за 17%, што доведе до губење на нето-вредноста на кралицата Елизабет со 552 милиони фунти, пишува Ник Корбишли за улицата …

Повеќе »

Во стопанството вбризгани околу 150 милиони евра помош со досегашните антикризни мерки

Најмалку 145 милиони евра досега завршиле кај стопанството со претходните пакети со мерки за помош, вели вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. – Има одреден сегмент на даночни олеснувања  со финансиски импликации затоа што одреден товар од страна на стопанствениците се одзема, но тој спаѓа на страна на буџетот.  Во …

Повеќе »