ФИНАНСИИ

Ковачевски: Пари во буџетот има

Собранието втор ден расправа по Дополнетиот предлог-буџет за 2021 година. Пратениците изнесоа ставови за поддршка и против предлогот, но и за актуелните прашања за Бугарија, за предлогот за предметот историја и негово спојување со општествените предмети, за предлогот за законот за државјанства, а беа претставени и некои иницијативи. Пари во …

Повеќе »

Истражување: Лошата финансиска состојба на медиумите резултира со слаб квалитет на новинарството и неатрактивност на професијата

 Лошата економска состојба во која се наоѓаат медиуми се одразува со многу слаб квалитет на новинарството во државата, слаби продукти, а следствено на тоа и слаб интерес за вработување во таа сфера. Слабата финансиска состојба ги прави медиумите лесно ранливи, подложни на директни и индиректни притисоци, а политичките притисоци како …

Повеќе »

Гувернерката Ангеловска-Бежоска учествуваше на панел-дискусијата на ЦЕФ, Словенија

Напредокот што го направивме во статистиката пред кризата ни помага во носењето на монетарните одлуки Гувернерката, Анита Ангеловска-Бежоска, учествуваше на панел-дискусија во организација на Центарот за извонредност во финансиите (ЦЕФ) од Љубљана, на тема „Навигација кон новата нормална економија”. Тема на панел-дискусијата беа предизвиците коишто ги наметна корона-кризата на повеќе …

Повеќе »

Спасовски: издавањето на вили и викендици повлекува и кривична одговорност

МВР превентивно реагира уште сега до сопстевниците на викендици што планираат да ги издаваат за претстојните празници, за да знаат што може да ги очекува таму каде што тоа ќе се случува. Веќе се изготвени сите планови за засилени контроли. Тоа ќе го направиме веќе од нареднава недела и во …

Повеќе »

Во новата година нови инвеститори во индустриската зона „Жабени”

Јавното претпријатие за стопанисување со индустриската зона „Жабени” ќе објави повик за продажба на нови парцели за изградба на стопански објекти. Според утврдената програма за работа на претпријатието во 2021 година, процесот за привлекување инвеститори ќе се интезивира и покрај големото влијание на пандемијата предизвикана од ковид-19. -Во текот на …

Повеќе »

Биткоин скокна на 22.000 долари

Биткоинот се зголеми за околу 20% оваа недела, за прв пат неговата вредност надмина 22 илјади долари и предизвика предвидувања дека претстојат повеќе профити за најголемата крипто валута во светот, објави Блумберг. Дигиталната валута се зголеми за 4,6 проценти на околу 22,173 долари во четвртокот пред да избрише дел од …

Повеќе »

Оштетените штедачи од Еуростандард бараат брзо разрешување на случајот

Оштетените штедачи од Еуростандард бака апелираат до надлежните институции да реагираат доследо и да го решат овој, како што наведуваат во соопштение, масовен криминал во сега веќе затворената Еуростандард банка. -Може веднаш да започнат со луѓето на раководни позиции во банката, оние кои го иницирале, организирале, развиле и спровеле криминалот …

Повеќе »

Тркалезна маса на тема „Берзите во 2020 година – Осврт на локалниот и глобалните пазари”

Тркалезната маса на тема „Берзите во 2020 година- Осврт на локалниот и глобалните пазари” ќе се одржи денеска во организација на Македонска берза. На тркалезната маса ќе се дискутира за случувањата на Македонска берза во 2020 година и основните тековни карактеристики на локалниот пазар, глобалните финансиски пазари, со акцент на …

Повеќе »

Биткоин руши рекорди: Пред две недели порасна за девет проценти, а веќе се продава за 20.787 долари

Пред две недели исто вредноста на биткоинот достигна нова највисоко забележана вредност, бидејќи нејзината цена беше зголемена за девет проценти. Овој пат, поточно вчера најголемата светска криптовалута се зголеми за седум отсто и достигна вредност од 20.787 долари. Оваа година вредноста на биткоинот речиси тројно се зголеми. Биткоинот ќе го …

Повеќе »