ФИНАНСИИ

Од утре почнува етапната исплата на пензиите

Oд утре почнува етапната исплата на априлските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот. Како што наведуваат од Министерството, подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите …

Повеќе »

Филиповска-Грашковска: Зајакнување на инспекторатите е повеќе од неопходна, ДПИ има капацитет да ангажира вработени и од Годишниот план и преку програмата К-5

Согласно членот 14 од Законот за инспекциски надзор, со инспекторатот раководи директор на инспекторат, кој го именува и разрешува Влада во согласност со законот. Така што директорите на инспекторатите се именуваат и разрешуваат на владини седници од страна на Владата, вели претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска Грашковска во интервју …

Повеќе »

Битокин со нов пад на својата вредност

Најпопуларната крипто-монета моментално вреди околу 49.200 долари, и ве потсетуваме дека на 14 април се движеше кон рекорд од 65.000 долари, поточно вредеше 64.600 долари. И другите валути од тој вид нагло паднаа денес, бришејќи над 260 милијарди долари во вредност на криптовалутата. На денешното тргување околу 14:06 часот по …

Повеќе »

Општина Центар донираше илјада книги во општинските основни училишта по повод 23 април – Светскиот ден на книгата и авторските права

По повод Светскиот ден на книгата и авторските права, Општина Центар, во соработка со шест издавачки куќи, книжарници и компании од Северна Македонија, обезбедија донација од илјада книги на македонски и англиски јазик за општинските основни училишта. Во акцијата учествуваа издавачките куќи Академска книга, Арс Ламина, Едука Мак, Три, Тримакс …

Повеќе »

Огромен пад на биткоинот – Еве колку чини денеска!

Токму кога помисливме дека крипто-валутите се движат исклучиво нагоре и немаат намера да „забават“, падот на биткоинот и другите дигитални валути не потсети зошто ги сметаме за ризични средства. Имено, најпопуларната крипто-монета моментално вреди околу 49.200 долари, и ве потсетуваме дека на 14 април се движеше кон рекорд од 65.000 …

Повеќе »

МТСП: Од понеделник почнува етапната исплата на априлските пензии

Oд понеделник 26.04.2021 година, почнува етапната исплата на априлските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките …

Повеќе »

Нето богатството на 50-те најбогати луѓе во Јапонија се зголеми на 249 милијарди долари

Нето богатството на 50-те најбогати луѓе во Јапонија се зголеми за 48 проценти на 249 милијарди долари во споредба со претходната година, благодарение на закрепнувањето на извозот, како и скокот на берзанскиот индекс Никеи кој се зголеми за 54 проценти во споредба со една година претходно. Богатството на секој од …

Повеќе »

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Државата е финансиски ликвидна и стабилна и во Буџетот има доволно средства за исплата на шестиот пакет економски мерки за туристичко – угостителскиот сектор во вредност од 17,8 милиони евра, оцени денеска премиерот Зоран Заев. – Буџетот е финансиски ликвиден и државата е солвентна. Приходите во државата редовно се наплаќаат …

Повеќе »

Ковачевски: Фирмите аплицираат за поддршка за плати, помина и Законот за финансиска подршка чие носење го чекаа 24 000 граѓани

Буџетот е ликвиден и сите обврски во државата како и кон надворешните кредитори се исплаќаат навремено. Пензиите за месецов со одлука на Влада ќе се исплаќаат од 26 април, исплатата по однос на мерките се одвива навремено, капиталните расходи се реализираат согласно предвидената динамика, приходите во Буџетот се подобри од …

Повеќе »