Breaking News

ФИНАНСИИ

Лукаревска: Прогресивното оданочување ќе биде воведено, но тоа не треба да биде избрзано решение

  Прогресивното оданочување ќе биде воведено, но тоа не треба да биде избрзано решение. Кога ги направивме првите анализи увидовме дека ефектот од таквиот модел, со две прогресии кој требаше да биде воведен, не би бил позитивен, рече вечерва директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. -Кога ја направивме …

Повеќе »

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, списоците на корисници на финансиска поддршка согласно овој закон се објавени на веб страната на Министерството. Доколку, некои од граѓаните/корисници во категориите опфатени со овој закон, не се во списокот, а …

Повеќе »

На самитот во Тирана се очекува декларација за намалување на цените на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

Телекомуникациските оператори од земјите од Европската унија и Западен Балкан на утрешниот самит на ЕУ – Западен Балкан во Тирана треба да потпишат Декларација со која ќе се овозможи намалување на цените за роаминг меѓу ЕУ и регионот во 2023 година. Како што најави Советот за регионална соработка (СРС), ова …

Повеќе »

Бензините поевтинуваат

Од полноќ поевтинуваат бензините од еден денар до денар и половина. Цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 1,50 денари, а за еден денар на ЕУРОСУПЕР БС-98. За еден денар се намалува и цената на Екстра лесното масло за …

Повеќе »

Буџетот за земјоделство во 2023 година зголемен, фокус на реформата за промена на моделот за субвенционирање

За земјоделството во 2023 година се проектирани вкупно 193 милиони евра што е за 45 милиони евра повеќе во однос на Буџетот за 2022 година. Најголем дел од средствата односно 140 милиони евра се наменети за Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој од кои 114 милиони евра …

Повеќе »

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец ноември 2022 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната …

Повеќе »

Нова цена на горивата од полноќ

Денес РКЕ ќе ги утврди новите цени на горивата, на редовната седница што се оддржува секој прв работен ден од неделата. Во моментов Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ изнесува 84,50 денари/литар. Малопродажните цени пак по литар на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се 84,5 денари и ЕУРОСУПЕР БС-98 – 86,5 денари.

Повеќе »

Министерството за правда во октомври заштеди 25 проценти електрична енергија

Од Министерството за правда соопштија дека, следејќи ги препораките на Владата за намалување на потрошувачката за електрична и топлинска енергија, заштедиле 25 проценти електрична енергија во месец октомври, споредено со истиот месец минатата година. – Со цел рационално користење и штедење на електрична енергија, Министерството за правда даде препораки до …

Повеќе »

Куманово почна со дистрибуцијата на решенијата за данок на имот за физички лица за годинава

Почна дистрибуција на решенија за данок на имот за физички лица за тековната година, соопштија денеска од општина Куманово. Дистрибуцијата се спроведува преку АД „Македонски пошта“. Дел од граѓаните реагираат дека добиле решенија иако ги платиле. -Сите даночни обврзници кои веќе го имаат платено данокот на имот за 2022 година …

Повеќе »

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна реформа. „Оданочувањето ќе се воведува во повеќе етапи во интерес на прилагодување на …

Повеќе »