ФИНАНСИИ

МТСП: Во тек е етапната исплата на јулските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска 27.07.2021 год. (вторник) започна етапната исплата на јулските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките …

Повеќе »

Продолжува општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот

Собранието денеска, во рамки на 47 седница, треба да ја продолжи општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот во кој се вметнати и осумте амандмани усвоени на Комисијата за финансирање и буџет. Општата расправа почна во четвртокот, а може да трае пет дена. Според министерот за финансии Фатмир Бесими, предложениот …

Повеќе »

Мали: До крајот од годината сите полнолетни граѓани ќе добијат уште 50 евра, пензионерите 100 евра

Сите полнолетните граѓани во Србија ќе добијат дополнителни 20 евра во декември, што значи дека пензионерите ќе добијат вкупно уште 100 евра до крајот на годината, а другите полнолетни граѓани по 50 евра, најави министерот за финансии Синиша Мали на својот Инстаграм профил. -Пензионерите во септември ќе добијат 50 евра, …

Повеќе »

ЕУ го одобри планот за закрепнување на четири земји членки

Министрите за финансии на земјите членки на ЕУ денеска ги потврдија позитивните проценки и започнаа писмена постапка за одобрување на плановите за закрепнување и издржливост на четири земји-членки. – Одлична вест за уште четири земји-членки – Хрватска, Кипар, Литванија и Словенија. Ги потврдивме позитивните проценки на националните планови на тие …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Граѓаните се “вратија “ на кредитите – само станбените кредити со раст од 14,7% !

Расте депозитната база во банките, расте и кредитирањето. Сумирани се податоците за првото банкарско полугодие – и штедењето и кредитите на историски највисоко ниво. Депозитите во јуни, на годишно ниво бележат раст од 6,8% , а кредитите се со раст од 5,1%, пишува “Порталб”. Интресно е дека “јазот” помеѓу депозитите …

Повеќе »

Бензините поевтинуваат за 1,5, а дизелот за еден денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 отсто. Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од утре ќе поевтинат за 1,50, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,00 денар по литар. Новата …

Повеќе »

Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите пред собраниската Комисија за земјоделство

Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска на седница треба да го разгледа Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите чија цел е намалување на последиците од корона пандемијата врз производството и откупот на тутунот. Законот е предложен од Министерството за земјоделство, за донесување по скратена постапка и со него …

Повеќе »

Фич го потврди позитивниот кредитен рејтинг на Бугарија

Бугарското Министерство за финансии соопшти дека меѓународната агенција „Фич” го потврдила долгорочниот кредитен рејтинг на земјата ‘БББ’ со позитивна перспектива. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според меѓународната агенција, краткорочните негативни ризици поврзани со пандемијата и несигурноста од изборите се компензираат со можноста за значителни финансиски средства од …

Повеќе »

Бесими: Годишната заштеда за осмата еврообврзница изнесува 12 милиони евра

Скопје, 23 јули 2021 (МИА) – Со репрограмирање на каматната стапка од 3,975 отсто за еврообврзница 3 на историски најниската каматна стапка од 1,625 отсто за осмата еврообврзница, годишната заштеда по основ камата изнесува 12 милиони евра, истакнува министерот за финансии Фатмир Бесими во објава на својот Фејсбук. – Денеска …

Повеќе »