ФИНАНСИИ

Тринаесетти годишен работен состанок на министрите за земјоделство од Југоисточна Европа

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, присуствуваше на 13 –от  годишен работен состанок на министрите за земјоделство на Југоисточна Европа кој се одржа во Приштина, Косово. На состанокот министрите разговараа политиките и мерките за развој на  земјоделство и руралниот развој во регионот на ЈИЕ, процесот на регионална …

Повеќе »

Министерот Филипче: Со зголемувањата на платите овозможуваме достоинствени услови за работа на здравствените работници

Министерството за здравство во правилна политика води вистинска грижа за здравствените работници. Од февруари 2020 година, платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, додека пак на медицинските сестри за 10%. „Со зголемувањето на платите овозможуваме достоинствени услови за работа на здравствените работници. Тие да работат достоинствено дома, во јавните …

Повеќе »

Потпишан новиот Колективен договор на одбраната, продолжуваме да ги подобруваме условите за вработените во Министерството и Армијата

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и претседателот на репрезентативниот Синдикат, Независниот синдикат на одбраната, Ванчо Исајов, денеска го потпишаа новиот Колективен договор за сите вработени во Министерството и припадниците на Армијата. Со овој договор, по предложените измени во Законот за одбрана и Законот за служба во Армијата, се оди уште …

Повеќе »

Министерот Филипче: Историски договор за рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници

-Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари 2020 год. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%. Кумулативно заедно со сите други зголемувања од 2018 година наваму, основната плата на лекарот специјалист ја зголемивме …

Повеќе »

Премиерот Заев и министерката Царовска се сретнаа со претставници на Сојузот на здруженијата на пензионерите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска вчера се сретнаа со делегација на Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија, предводена од претседателката на сојузот Станка Трајкова, како и пратеникот во Собранието Илија Николовски, како претставник на Партија на …

Повеќе »

На 12 ноември 1933 година Хитлеровата Националсоцијалистичка германска работничка партија доаѓа на власт во Германија

На 12 ноември 1933 година Хитлеровата Националсоцијалистичка германска работничка партија доаѓа на власт во Германија со мнозинска победа во собранието. Водачот на партијата, Адолф Хитлер, бил назначен за канцелар на Германија од претседателот Паул фон Хинденбург во 1933. По смртта на Хинденбург, Хитлер набрзина воспоставил тоталитаристички режим познат како Третиот …

Повеќе »

ПО ПОВОД 75 ГОДИНИ ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА СКОПЈЕ Е ПРОМОВИРАНА НОВА ПОШТЕНСКА МАРКА

Градоначалникот Петре Шилегов и директорот на Македонски пошти, Ејуп Рустеми денеска одржаа прес-конференција во бифето на Филхармонија – Парк Ибни Пајко, на којашто ја промовираа новата поштенска марка по повод 75 години од ослободувањето на Скопје. – Во пресрет на одбележувањето на 75 години од ослободувањето на Скопје, а како …

Повеќе »

Градоначалникот Богдановиќ ги презентираше придобивките од новиот ДУП Градска четврт И 06 – Пролет

Денеска, на прес-конференција, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ преку презентација ги образложи одлуките кои минатата недела беа донесени во врска со ДУП Градска четврт И 06 – Пролет од страна на Советот „Ова претставува 4ти ДУП од вкупно 31 за кои допрва Советот ќе треба да расправа. За разлика …

Повеќе »

Работилница во Народната банка: Како најсоодветно да се поддржи развојот на иновативен финтек екосистем?

Kој е најсоодветниот начин регулаторите на финансискиот сектор да го поддржат развојот на иновативен финтек екосистем? На оваа тема се дискутираше на работилницата којашто се одржа минатата недела во Народната банка на Република Северна Македонија. Настанот беше организиран во рамки на техничката соработка со Народната банка на Белгија, во контекст …

Повеќе »