ФИНАНСИИ

Фотограф ни открива некои од најмалите домови – Еве како е да живееш во ковчег (Фотографии)

Фотографот Кин Чонг одвојува време да фотографира некои од најмалите домови во Хонг Конг, познати и како „домовите ковчези“ и луѓето кои таму го поминуваат животот. Чонг вели дека постои темна страна на растечкиот пазар на недвижнини во богатиот Хонг Конг, каде стотици илјади луѓе се принудени да живеат во …

Повеќе »

Актерката Спировска: Ајде Мамата више. Кој стигна си направи собир во театар!

1. Може зградата на МНТ да ви е одвратна 2. Може да ве потсетува на некои мрачни времиња(мене цела коалиција и политички случувања ме потсетуваат) 3. може да ви е симбол за расипничко трошење народни пари(околу ова се согласуваме) Али… тоа не значи дека треба да се одобрува и поддржува …

Повеќе »

Од денес ова се новите цени на горивата во нашата држава

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 ден/лит, во однос на цените утврдени со Одлуката од 18.11.2019 година и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 70,50 ден/лит. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) …

Повеќе »

Се огласи и актерот Михајловски: Еве што го праша премиерот Заев по скандалот со навивачката група „Шверцери”

Македонскиот актер Тони Михајловски, по скандалот со навивачката група „Шверцери” во националниот театар на Фејсбук напиша: – Господине Премиер, вие бевте во МНТ и говоревте таму како гостин. Што се случи потоа?, праша Актерот.

Повеќе »

Се огласи Љубе Бошкоски: Еве што најави за наредниот период и за лaжирaниoт видеo клип

Претседателот на Обединети за Македонија објави статус на Facebook во врска со последните случувања во Европската народна партија и политиката на сегашното ВМРО-ДПМНЕ: „Кoгa гo внесував нaшетo ВМРO-ДПМНЕ вo Европската народна пaртијa, ни нa крaј пaмет не oчекувaв декa тие кoи гo зедoa нa гoтoвo ќе вoдaт тaквa двoличнa и …

Повеќе »

Се огласија од Владата за случајот во МНТ: организаторот и иницијатор на настанот да ја надомести направената штета

Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската азбука кој помина во најдобар можен …

Повеќе »

Доделени 17 договори за финансиска поддршка (ЕУ грантови) за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски присуствуваше на доделувањето на 17 договори за финансиска поддршка за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги. Овој проект е финансиран од Европската унија, а спроведуван од CARE Германија и Македонската развојна фондација за претпријатија. Оваа финансиска помош ќе го поттикне …

Повеќе »

Премиерите Заев и Брнабиќ од средбата во Нови Сад: Имаме заеднички интерес да реализираме транспортни, инфраструктурни и енергетски проекти со регионален предзнак

Заедничка заложба за континуитет во градењето на добрососедските односи и нивно натамошно унапредување како придонес за стабилноста, безбедноста и просперитетот на Регионот, беше централна тема на средбата на претседателите на владите на Република Северна Македонија и на Република Србија Зоран Заев и Ана Брнабиќ што вчера се одржа во Нови …

Повеќе »

Дигитална елка ќе го краси скопскиот плоштад – буџетот за новогодишното китење поголем за 30.000 евра од лани

Градоначланикот на Скопје, Петре Шилегов најави дека оваа година буџетот за Новогодишното украсување на Скопје ќе биде помал од ланскиот кој изнесуваше 260 илјади евра. Но сепак градскиот татко, веројатно погреши некаде во пресметките. На крајот се дознава дека за новогодишните светилки ќе се издвои сума од околу 285 илјади …

Повеќе »