ФИНАНСИИ

Данок за секој што се збогатил за време на пандемијата

Светските влади треба да размислат за „солидарно“ оданочување на поединците кои се збогатија за време на пандемијата на корона вирусот со цел да се намали екстремната нееднаквост во светот, изјави денеска генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. „Ние мора да се осигураме дека парите се насочени таму каде што …

Повеќе »

Утре Владата ќе предложи шести пакет економски мерки

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски синоќа најави дека во вторник, на следната владина седница, ќе биде предложен новиот пакет мерки кои ќе ги опфати сите субјекти кои беа затворени во изминатите 14 дена. – Ќе бидат донесени, нови десетина мерки …

Повеќе »

Бесими: сивата економија го нарушува интегритетот на целиот даночен систем и влијае штетно врз буџетот

Сивата економија ја поткопува конкурентноста на фирмите и поединците и претставува неправична и незаконска „предност” на оние кои не ги исполнуваат законските обврски, истакнал министерот за финансии Фатмир Бесими, кој заедно со вицепремиерот за борба против корупцијата, криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски разговараа со претставници на бизнис …

Повеќе »

Кај данокот на додадена вредност се бележи поголема наплата за 29,49 отсто, наплатата кај данокот на личен доход е повисока за 12,55 отсто

Даночните  активностите и предизвиците  на Управата за јавни приходи (УЈП) беа тема на разговор на вчерашната работна средба меѓу вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции,  Фатмир Битиќи   и директорката на УЈП Сања Лукаревска. Како што информираат од Кабинетот на вицепремиерот, Битиќи и Лукаревска во рамки …

Повеќе »

Бесими и Николовски: Нулта толерација за корупцијата и сивата економија за забрзан и одржлив економски развој

Сивата економија ја поткопува конкурентноста на фирмите и поединците и претставува неправична и незаконска „предност” на оние кои не ги исполнуваат законските обврски, истакнал министерот за финансии Фатмир Бесими, кој заедно со вицепремиерот за борба против корупцијата, криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски разговараа со претставници на бизнис …

Повеќе »

Во тек истрага за софтверот за контрола во сообраќајот, сомнение за причинета штета на Буџетот од 180 илјади евра

Вистината за случајот со набавката на софтвер за контрола во сообраќајот да се провери преку институциите, побара Драги Рашковски во писмото со кое пред два дена си поднесе неотповиклива оставката од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на Програмата на Владата, порачувајќи дека нема затскривање позади …

Повеќе »

Третина од производството на вино во Франција ќе биде изгубено поради „ледениот бран”

Најмалку третина од производството на вино во Франција, вредно речиси две милијарди евра, ќе биде загубено оваа година, бидејќи невообичаено ниските температури уништија голем дел од лозјата и другите овошни култури низ Франција, предизвикувајќи уште поголема загриженост за климатската криза. „Ова е веројатно најголемата земјоделска катастрофа од почетокот на 21 …

Повеќе »

Во февруари издадени за 39,5 отсто повеќе одобренија за градба

Во февруари годинава се издадени 346 одобренија за градење, што е за 39,5 отсто повеќе во однос на тој месец од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4.586.656 илјади денари, што е за 50,4 отсто повеќе во однос на …

Повеќе »

Најмногу од депозитите на граѓаните спаѓаат во осигураните до 30.000 евра

Најголемиот дел од штедните влогови на граѓаните во банките и штедилниците се осигурани во Фондот за осигурување депозити, кој во моментов има средства над законски утврдениот минимум, а оттаму велат дека имаат на располагање механизми, доколку дојде до исцрпување на фондот за сигурност и се јави потреба за исплата на …

Повеќе »