ФИНАНСИИ

Бесими на „Денови за финансиска писменост”: Двојно повисок економски раст со Стратегијата за попаметен раст

Преку спроведување на концептот на СМАРТ-финансии – на среден рок може да постигнеме двојно поголем економски раст во споредба со последната деценија, што би значело подобар стандард за граѓаните, нови работни места, повисоки плати, поквалитетно здравство, образование и животна средина, дигитализација на услугите и воопшто подобри јавни услуги. Концептот на …

Повеќе »

Либра – новата криптовалута на Фејсбук која од јануари ќе ги освојува финансиските пазари

Фејсбук при презентацијата на проектот Либра како пример наведе дека во суштина луѓето од целиот свет би можеле да си испраќаат пари со ниски трошоци, што ќе им овозможи пред се на луѓето од посиромашните земји да се поврзат со финансиските системи. Фејсбук ќе ја пушти својата криптовалута Либра веќе …

Повеќе »

Што велат инвеститорите за растот на биткоинот – Уште колку ќе расте?

Од почетокот на оваа година, девизниот курс на најпознатата криптовалута биткоин се зголеми за 160% поради побарувачката од институционалните инвеститори, како и од платежните компании кои купуваат валута за своите клиенти. Неговата вредност повторно скоро ја достигна границата од 20 илјади долари, која беше надмината во декември 2017 година. Некои …

Повеќе »

Битиќи: Граѓаните да бидат смирени, секој денар за кој се задолжуваме, оди за нивните потреби

Скопје, 27 ноември 2020 (МИА) – Се додека професионалците од Комисијата за заразни болести велат дека не е дојдено време за порестриктивни мерки, ќе останам на истиот став – дека мора тоа и да го испочитуваме. Го следиме и за нас е релевантен секој коментар, на секој граѓанин, но ние мора …

Повеќе »

Лазаревска: Инвестираме во образованието со Буџетот за 2021, за 2,5 пати зголемени средствата за капитални инвестиции

Предлог Буџетот за 2021 година обезбедува средства за реформа на образовниот систем и унапредување на наставниот процес во основното и средното образование. Буџетот на Министерството за образование и наука за 2021 година е поголем за 1,1 милијарда денари каде најголем дел од овие средства се насочени директно за подобрување на …

Повеќе »

Фејсбук ја лансира својата криптовалута во јануари?

Дигиталната валута „Libra“ на социјалните медиуми „Фејсбук“ може да биде објавена во првиот месец од 2021 година. Веста ја пренесува „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на три извори вклучени во проектот. И покрај претходните планови за воведување „дигитални верзии на неколку валути, плус заедничка крипто валута“, Здружението Libra ќе издаде само …

Повеќе »

Спасовски: На вработените во МВР ќе им биде исплатена заостаната бонус плата за 2017 и 2018 година

Исплата на бонус плата за вработените во МВР за три години најави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешниот онлајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот Марјан Кицев. – Откако во претходниот мандат на министерот Спасовски беа обезбедени средства за исплата на бонус плата за …

Повеќе »

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други крипто валути

 – Биткоинот денеска падна на најниско ниво во последните 10 дена, поради распродажбата што се прошири на други помали дигитални монети. Биткоинот, најголемата крипто валута во светот, падна за дури 13 проценти на 16.317 американски долари, од највисоките 19.521 долари во средата. Според последните податоци, тргувањето во моментов е во пад …

Повеќе »

Македонска банкарска асоцијација донира лаптопи за студенти и ученици

Финансиската писменост е еден од важните предуслови за квалитетен живот, спокојно планирање на животните трошоци и распоредување на приходите на секој поединец. Ние, во Македонската банкарска асоцијација особено внимание посветуваме на финансиската писменост на клиентите на нашите членки, банките и штедилниците, и вложуваме ресурси за нејзино подобрување, почнувајки од најраните …

Повеќе »