ФИНАНСИИ

Битиќи: Во втората половина на 2022 година очекуваме да се врати преткризното ниво на БДП

Буџетот за 2021 година е дел од стратегијата на Владата за економско заздравување и забрзан раст во периодот од 2021 до 2025 година. Во иницијалната фаза од планот треба да обезбеди економско заздравување од последиците од пандемијата со Ковид-19, а веќе во следните три години забрзан и одржлив економски развој. …

Повеќе »

Состанок на Заев со мисијата на ММФ: Капиталните инвестиции можат да помогнат во ревитализацијата на економијата

Скопје, 19 ноември 2020 (МИА) – Премиерот Зоран Заев одржа онлајн средба со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за нашата земја, Берглјот Бјорнсон Баркбу, резидентната претставничка на ММФ за Западен Балкан, Штефани Ебле и економисти на ММФ во Вашингтон, како дел од редовните годишни консултации со цел информирање …

Повеќе »

Народната банка за првпат ќе одржи обука за обучувачи од областа на финансиската едукација во соработка со граѓанскиот сектор

Народната банка ги засилува активностите за соработка со граѓанскиот сектор во сферата на финансиската едукација. За првпат, Народната банка ќе одржи обука за обучувачи, кои ќе се ангажираат околу едуцирање на населението за прашања од доменот на финансиите коишто ги засегаат сите граѓани како активни учесници во финансиските текови. Со ова, се …

Повеќе »

Вкупниот долг на развиените земји се зголеми на 432 проценти од бруто домашниот производ

Вкупниот долг на развиените земји во третиот квартал од годината се зголеми на 432 проценти од бруто домашниот производ, од 380 проценти во претходната година. Глобалниот долг до крајот на годината ќе се зголеми до 277 трилиони долари, како резултат на натамошното трошење на владите и компаниите за да одговорат …

Повеќе »

Нов раст на цената на Биткоин – криптовалутата се искачи на рекордно високо ниво

Цената на криптовалутата биткоин (БТК) достигна скоро 18.500 американски долари. Во исто време, пазарната вредност на водечката дигитална валута веќе достигна историски 328 милијарди долари, според CoinMarketCap, надминувајќи ја претходната рекордна пазарна капитализација од 322,7 милијарди долари, што беше постигната точно на 17 декември 2017 година, кога цената на биткоинот …

Повеќе »

Повеќе средства за еколошки и образовни проекти во Аеродром

Советот на Општина Аеродром го донесе ребалансот на буџетот за 2020 година, со кој се пренаменија повеќе средства за проекти за заштита на животната средина и за подобрување на условите за образование и воспитание на децата. „Заштитата на животната средина претставува врвен приоритет за нашата општина. За таа цел, со …

Повеќе »

Пад на цената на нафтата

Цените на нафтата, што изминатите денови беше во пораст очекувајќи дека групата ОПЕК плус ќе ја задржи праксата на намалена понуда и поради веста за втора перспективна вакцина против Ковид-19, денеска забележаа пад поради заострување на рестриктивните мерки, што ги наведе инвеститорите на внимателсност. Северноамериканската нафта Брент и американската ВТИ …

Повеќе »

Нови цени на горивата од денес

Од полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемија за 1,00 денар/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката од 09.11.2020 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 61,50 ден/лит. Цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се зголемија за 1,50 денар/литар, …

Повеќе »

Цените на нафтата скокнаа над 44 долари по новите вести за вакцините

Цените на нафтата денеска скокнаа на меѓународните пазари над 44 американски долари откако американската корпорација „Модерна” објави дека ефективноста на нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 е 94,5 проценти. На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 1,48 долари во споредба со претходното затворање и изнесуваше 44,26 долари. На американскиот пазар, барелот …

Повеќе »