ФИНАНСИИ

СДСМ: Финансиска поддршка од 17.2 милиони евра за 400 компании за зголемување на продуктивноста

Владата предводена од СДСМ и во услови на сериозна здравствена и економска криза реализира мерки и политики, кои претставуваат сериозна поддршка за домашната економија. Во рамките на третиот пакет мерки за помош и поддршка на екомијата обезбедуваме финансиска поддршка за зајакнување на конкурентноста наменета за приватниот сектор за компании од …

Повеќе »

Двојно намалена извршената работа на домашните градежници во странство

Во периодот јануари ‒ септември годинава вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 200.928.000 денари, што е за 17 проценти помалку во споредба со истиот период од претходната година. Како што објави денеска Државниот завод за статистика, во првите девет месеци од годинава  градежната оператива од државава во …

Повеќе »

Бесими: Капиталните инвестиции следната година не само со зголемен износ, туку и со механизам за подобрување на реализацијата

Капиталните инвестиции во наредната година не само што се зголемуваат како износ, туку ќе воведеме и механисми за нивна поголема реализација, ова го истакна министерот за финансии Фатмир Бесими. – Во буџетот за 2021 година има за 20 отсто поголем износ на капитални инвестиции во однос на последниот ребаланс и …

Повеќе »

Бесими му го врачи Предлог-буџетот за 2021 на претседателот на Собранието

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го достави Предлог-буџетот за 2021 година до претседателот на Собранието Талат Џафери и на овој начин, како што информираат од Министерството за финанси, е симболично одбележано влегувањето на Предлог-буџетот во највисокото законодавно тело. -Предлог-буџетот за 2021 година се доставува до Собранието навремено, дури и …

Повеќе »

Здравјето и инвестициите во фокусот на буџетот во 2021 година

Заздравување на економијата, забрзан раст, заштита на здравјето на граѓаните на работните места, на стопанството, кратење на неприоритетените трошоци и подобра реализација на капиталните расходи се целите на буџетот за 2021 година што Владата го усвои и го праќа во Собранието, а кој според предлагачот е проектиран на реално ниво. …

Повеќе »

Програмата на Владата во периодот од 2021 до 2025 година ќе се фокусира за подобрување на условите во здравствениот, образовниот и социјалниот систем, земјоделството, заштитата на животната средина

Согласно Планот за јавни инвестиции којшто е дел од среднорочната рамка на буџетот за следната година што беше презентиран вчера, во периодот од 2021 до 2025 година година се планираат капитални проекти во вкупен износ од 3,1 милијарди евра. Од тој износ со буџетски средства би се финансирале 1,16 милијарди …

Повеќе »

Каде ќе се крати во буџетот за 2021 година?

На презентацијата на Предлог-буџетот за следната година министерот за финансии Фатмир Бесими најави и рационализација и ревидирање на трансферите и субвенциите (социјалните, секторските и локалната власт), зголемување на ефикасноста на реализација на капиталните расходи и анализа на буџетската раскодна структура со цел рационализација и насочување на расходите, како што рече, …

Повеќе »

УЈП очекува буџетот да се одржува во добра динамика, за ССК фокусот во 2021 да биде борбата со сивата економија

Проектираниот раст од 4,1 процент на БДП за 2021 е оптимистично и е логично што најголемиот дел од средствата во 2021 се планира да се наменат на социјална и здравствена заштита и за економијата, смета Данела Арсовска, претседателка на Соујзот на стопански комори. По донесување на ребалансот на буџетот, според …

Повеќе »

Бесими: За капитални проекти 3,1 милијада евра во наредните четири години

Скопје, 11 ноември 2020 (МИА) – Согласно Планот за јавни инвестиции којшто е дел од среднорочната рамка на буџетот за следната година што беше презентиран денеска, во периодот од 2021 до 2025 година година се планираат капитални проекти во вкупен износ од 3,1 милијарди евра. Од тој износ со буџетски …

Повеќе »