ФИНАНСИИ

LG објави 165% раст на профитот во вториот квартал

Од LG Electronics (LG) најавија 165% зголемување на нето добивката во вториот квартал на 2014 година во споредба со истиот период минатата година. Основен придонес за тоа имаат приходите од телевизиските приемници и мобилни уреди. Доказ за успехот на LG за периодот се рекордните продажби, реализирани во овој квартал. Од …

Повеќе »

Како се станува милионер пред да наполниш 30 години?

Да се збогатиш и да станеш милионер е табу тема. Да кажеш дека тоа може да биде направено пред да си наполнил 30 години пак звучи како фантазија, вели меѓународниот експерт за продажба Грант Кардоун кој е во листата на најпродаваните автори на Њујорк Тајмс. Ова не би требало да …

Повеќе »

Пазар за трилион долари

Шопингот во мрежата продолжува да привлекува повеќе корисници. Тргувањето во светот ќе достигне 1.47 трилиони долари во 2014, според прогнозата на eMarketer. Тоа е раст од речиси 20% на годишна основа. Во 2018 онлајн трговијата ќе порасне до 2,35 трилиони долари. Најголем пазар продолжува да биде Северна Америка. Регионот сепак …

Повеќе »

Шпанската економија со најголем раст последниве 6 години

Иако кризата се уште не е минато за Шпанија, во земјата има и некои оптимистички податоци. Во периодот април-јуни шпанската економија постигнала најсилен раст последниве шест години, објавија AFP. Економијата на Шпанија се зголемила за 0,5% во споредба со претходниот квартал. Централната банка на земјата предвидува дека шпанската економија ќе …

Повеќе »

Швајцарската банка Credit Suisse забележа рекордна загуба

Швајцарската банка Credit Suisse ја објави најголемата загуба за вториот квартал на 2014 година. Потсетуваме дека претходно оваа година САД ја обвини банката во помагање на свои клиенти од Америка како и за избегнување на плаќања на милијарди долари даноци во САД. Во официјалниот извештај се тврдеше дека Credit Suisse …

Повеќе »

Coca-Cola објави пад на добивката и приходите

Најголемиот производител на безалкохолни пијалаци на пазарот – Coca-Cola, објави пад на добивката и приходите во текот на вториот квартал од годината. Покрај зголемениот обем на реализиранa продукција, профитот на компанијата забележува пад во однос на минатата година, пишува MarketWatch. Во вториот квартал на годината Coca-Cola реализирала профит 2,6 милијарди …

Повеќе »

Мажите и жените ќе избираат кога ќе одат во пензија

На работниците во Македонија им се дава право на избор да одлучат дали нормално ќе се пензионираат или да го продолжат својот работен век за една, две или три години. Тоа го овозможуваат измените на Законот за работни односи што Владата ги донесе на денешната седница, пренесува МИА, се наведува …

Повеќе »

Продажбата на Huawei стигна 19%

Huawei во моментов, доживува сериозна продажба, што ја става меѓу лидерите на глобално ниво како Apple, Samsung и други. Кинескиот производител на телекомуникациска опрема за мрежно поврзување забележа 19% раст на продажбата при што стигна до 21,9 милијарди долари за првите шест месеци од годината, јави “Би-Би-Си”. Во последните години …

Повеќе »

Парите “исчезнуваат” во Норвешка до 2020 година?

Една од водечките финансиски организации во Норвешка изјави дека до 2020 година земјата треба целосно да се откаже од плаќањето во готово. Во моментов готовинските плаќања изнесуваат 5% од трансакциите во земјата. Критичарите, пак, тврдат дека луѓето целосно треба да купуваат работи преку картички. Finans Norge, која претставува 200 финансиски …

Повеќе »