ФИНАНСИИ

Насев: Општина Карбинци еализиравше 74 проекти вреди 6.5 милиони евра (видео)

Понудивме програма правена врз основа на потребите и барањата на жителите на општина Карбинци. Две години остваруваме и реализираме. Од општина со блокирана сметка од 24 милиони денари успеавме да реализираме 74 проекти со вкупна вредност од 6.5 милиони евра, истакна градоначалникот на општина Карбинци, Јордан Насев на отчетот на …

Повеќе »

Денес нови цени на горивата во нашата држава

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, минатиот понеделник на полноќ се зголемија во просек за 0,26%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемија за 0,50 ден/лит, односно за 1,00 ден/лит, во однос на цените утврдени со Одлуката од 28.10.2019 година и …

Повеќе »

Каракамишева пресмета која партија колку пратеници ќе освои со една изборна единица

Статус на Тања Каракамишева: Изборно шибицарење. Зошто токму сега и зошто токму од Лиле и на неа сличните доаѓаат изборни предлози за менување на изборните правила? Зошто Лиле и сличните имаат потреба токму сега да го одвлечат вниманието на јавноста од големите теми – барањето одговори и одговорност на власта …

Повеќе »

Глигоров: Претседателот Пендаровски да го свика Советот за безбедност и да прогласи вонредна состојба

Бизнисменот Венко Глигоров на неговиот фејсбук-профил вели дека Претседателот Пендаровски треба да го свика Советот за безбедност и да прогласи вонредна состојба заради енормното загадување кое го спречува опстанокот на повеќе од пола од жителите во Македонија: „Претседателот Пендаровски да го свика Советот за безбедност и да прогласи вонредна состојба …

Повеќе »

Општина Чаир се збратими со Градот Стаунтон во САД

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу преку неговата официјална страна од Соединетите Американски Држави да ја сподели со граѓаните веста за збратимувањето на Општина Чаир и Градот Стаунтон на државата Вирџинија. На посебната седница на Собранието на Градот Стаунтон организирано во чест на посетата на Градоначалникот Ганиу се усвои резолуцијата …

Повеќе »

Сопругата на претседателот Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, и сопругите на амбасадорите, се вклучија во акцијата „Црвен аларм за женското срцево здравје”

Сопругата на Претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, заедно со сопругите на амбасадорите акредитирани во државата, и амбасадорката на Украина, активно се вклучија во акцијата за јакнење на свесноста за женското кардиоваскуларно здравје „Црвен аларм за женското срцево здравје”. Денеска, со личен пример преку прегледи и разговори за ризиците …

Повеќе »

Последен Инфо ден од втората сесија за ИПАРД Програмата 2014-2020

Во Кратово заврши последниот Инфо ден од втората сесија на Инфо денови организирани во склоп на Кампањата за Публицитет на ИПАРД 2014-2020. Ова беше 20-от Инфо ден каде претставници од Телото за управување со ИПАРД фондовите при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството …

Повеќе »

ГРАД СКОПЈЕ НЕМА ДА ТОЛЕРИРА НЕПРОПИСНО ПАРКИРАЊЕ НИ ЗА ДИПЛОМАТСКИТЕ ВОЗИЛА

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист третман од ЈП „Градски паркинг“ како и сите други непрописно паркирани возила. Во изминатиов …

Повеќе »

Намалување на индексите на трошоците на животот кај сувото овошје и јаткастите производи за 4.3 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во октомври 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.9, а индексот на цените на мало 99.5. Намалување на индексите на трошоците на животот во октомври 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај сувото …

Повеќе »