ФИНАНСИИ

Градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни работи за 6.5 % помалку во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари − декември 2018 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 1 282 970 илјади денари, што е за 36.7 % помалку во споредба со истиот период од претходната година. Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија …

Повеќе »

Левичарката Колозова ја напушта Македонија – ќе предава на Универзитетот Колумбија во Париз

Македонска теоретичарка, професорка, феминистка и левичарка Катерина Колозова дипломирала класични студии на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, Филозофски факултет, Институт за филозофија, а магистрирала филозофски науки на истиот универзитет. Во 1998 година станува Доктор по филозофски науки на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, Филозофски факултет, Институт …

Повеќе »

Таравари: Луѓе мои, не умреа Албанци, Македонци или Турци, починаа наши сограѓани

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари на третиот ден на жалост во Гостивар, по кобната автобуска сообраќајна несреќа, потсети на најтешките денови што ги живее градот, на човечноста и херојството, потребата од заедништво… „Гостивар деновиве е завиен во црно. Дури и кога сонцето е највисоко на небото, не може со зрак …

Повеќе »

Силјановска: Јас многу сум добила од Македонија и сега е време да и вратам за тоа

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, Гордана Силјановска-Давкова доби мнозинство (408) од 519 делегати кои гласаа на конвенцијата во Струга. Силјановска по победата на својот Facebook профил се заблагодари уште еднаш: „Денеска ја повикав ВМРО-ДПМНЕ како најголема политичка сила …

Повеќе »

ОЈО води постапка против членови на организирана група за криумчарење мигранти

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи пресече организиран канал за криумчарење мигранти. Надлежен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против 21 лице за сторени кривични дела Криумчарење мигранти по член 418-б и Организирање на група и …

Повеќе »

В недела започнува пролетниот дел од Прва МФЛ, в.д. претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини им посака успех на клубовите

В недела, 17. февруари, започнува вториот дел од македонската Прва фудбалска лига. Натпреварите започнуваат од 14:00 часот, а двојките за 19. коло се Шкендија – Вардар, Академија Пандев – Македонија Ѓ.П., Победа Беласица, Работнички – Ренова и Силекс – Шкупи. Во пресрет на пролетниот дел од Прва МФЛ, в.д. претседателот …

Повеќе »

Мрачен јануари за продажбата на автомобили во Европската унија

4,6 проценти се намали продажбата на нови автомобили во Европската унија во јануари 2019 година, според податоците на Европската асоцијација на производители на автомобили. Во првиот месец од оваа година, нивниот број достигна 1.195.665 на 1.253.596 година претходно. Сепак, здружението посочува дека ова е втор најсилен јануари од 2009 година. …

Повеќе »

Писмо до Премиерот: Некој Ве става во целосна заблуда

Хотелот во Лагадин почна да се гради на почетокот на крајот на 2016 година, во време кога градоначалник беше Никола Бакрачески. Против изградбата на хотелот, се кренаа здруженија во Охрид, но и самите жители на населбата. Борбата сеуште а трае, а писмо до премиерот и градночалникот упатил и режисерот Иван …

Повеќе »

Пораст на индексите на трошоците на животот кај болничките услуги за 8.5 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јануари 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.9, а индексот на цените на мало 99.5. Намалување на индексите на трошоците на животот во јануари 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај безалкохолните …

Повеќе »