ФИНАНСИИ

Сугарески: Очекувам и годинава да ја завршиме со 86-процентна реализација на капиталните инвестиции

Реализацијата на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски во вториот квартал ќе биде околу 25 отсто. Сите проекти што ги реализира Министерството, Јавното претпријатие за државни патишта, Македонија пат се во тек и нема застој и покрај здравствената криза. Очекувам годинава да ја завршиме со реализација од околу …

Повеќе »

Повторно поскапуваат горивата: Еве колку ќе чини цената по литар после полноќ

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,05 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 61 денар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Годинава 5,2 милиони евра за развој на планските региони – кои проекти треба да се реализираат ?

Реконструкација на локални патишта, изградба на пешачки патеки, набавка на комунални возила, локален турзам – со различни проекти годинава аплицираа планските региони во земјава. Одборени се вкупно 5,2 милиони евра – средства кои општините треба да ги потрошат наменски – за реализацијата на проектите зад кои ставиле потпис. “Порталб“ ги …

Повеќе »

Граѓанско-демократска унија: граѓаните не се должни да плаќаат високи плати и привилегии на луѓе кои не работат ништо

Главен и основен приоритет во програмата на Граѓанско-демократската унија (ГДУ) е реформа на администрацијата и промена на политичкиот систем во целина со единствена цел – намалување на јавните трошоци и пренамена на средствата за вложувања во образованието и здравството. Тоа денеска од Охрид го порача лидерот ГДУ Петар Колев. Според …

Повеќе »

Mакедонските граѓани трошат над 10 милијарди денари на домашни производи за една година

Македонските граѓани трошат повеќе пари на странски производи, отколку на домашни. Од јули минатата година, до средината на овој месец, на домашни производи потрошиле 10,8 милијарди денари, а на производи од увоз 19,7 милијарди денари. Ова е регистриран промет преку апликацијата Мој ДДВ, односно на скенираните сметки од граѓаните во …

Повеќе »

Николоски: Ќе донесеме закон со кој ќе се испита потеклото на имотот на сите политичари и јавни личности

Носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во четвртата изборна единица, Александар Николоски на вчерашниот митинг во општина Новаци рече дека трет ден го повикува лидерот на владејачката Зоран Заев да каже дали е во можност да го докаже потеклото на неговиот личен капитал и богатство и потеклото на …

Повеќе »

Мицкоски: Повисоки плати за 25 и пензии за 20 отсто

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред жителите на Демир Хисар истакна дека партијата направила програма во која се обврзува на најмалку 25 отсто повисока просечна плата во еден четиригодишен мандат. -Се обврзавме на најмалку 20 отсто повисоки пензии за пензионерите во еден мандат и враќање на старото законско решение, рече Мицкоски. …

Повеќе »

Заев: Минимална плата 20.000 денари, просечна 34.000 до крајот на мандатот 

За четири години зголемување на минималната плата на 20.000 денари, а на просечаната на 34.000, вети лидерот на СДСМ Зоран Заев на вечерашниот собир во Куманово, заедно со носителите на пратеничката листа во Изборна Единица 2, Оливер Спасовски и Сања Лукаревска. Тој истакна дека со одговорни политики, со стабилна и …

Повеќе »

Лукаревска: „Можеме” е модел за напредок на државата, за раст на платите и пензиите и за грижа за сите граѓани

Носителката од Коалцијата „Можеме” во втората изборна единица Сања Лукаревска, денеска остварува повеќе теренски активности во Куманово, од каде порача дека Владата предводена од СДСМ во изминатите три години целосно се посвети на создавање цврсти основи за сигурна и безбедна иднина на државата. Таа потенцираше дека програмата „Можеме” креира политики …

Повеќе »