ФИНАНСИИ

Филипче: Тригодишната Влера ја победи леукемијата

Три годишната Влера ја победи леукемијата. Се зголемува бројот на излекувани деца од малигни заболувања. „Најсреќен сум кога ги враќаме насмевките на нашите најмали. На клиниката за детски болести работи посветен и стручен тим кој го дава својот максимум за подобро здравје на нашите деца, на нашите најмали борци!“, изјави …

Повеќе »

За една недела ОТСТРАНЕТИ 222 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Во текот на изминатата недела (07.02 – 13.02.2020 година) со специјалните возила пајак се подигнати 222 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 38 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 184 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, …

Повеќе »

Септември и октомври се очекуваат првите чартери на релација Софија -Охрид

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 13-ти до 15-ти февруари ќе ја презентира туристичката понуда на РС Македонија заедно со дванаесет ко-егзибитори на најголемиот настан во туристичката индустрија во Бугарија, кој се организира по 37ми пат -“Holiday & Spa Expo”. Можностите за промоција на туризмот АППТ ги промовира …

Повеќе »

Шкријељ: Со услугата помош во домот им го олеснуваме животот на лицата кои не можат сами да се грижат за себе

Повозрасните лица и лицата кои не можат сами да се грижат за себе е подобро секојдневно да добиваат неколку часа помош и нега во нивниот дом, каде се чувствуваат најпријатно и да продолжат да живеат во својата заедница, отколку да бидат згрижени во институција. Во домашни услови полесно се поднесува …

Повеќе »

Скопјанец обвинет за кражба од службено возило на АД МЕПСО

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 24.11.2019 година, го скршил предното стакло од возачката врата на автомобил „Мицубиши“, сопственост на АД МЕПСО, паркирано пред станбена зграда на булеварот …

Повеќе »

ШИЛЕГОВ: ВО МОЈАТА ВИЗИЈА СКОПЈЕ ГО ГЛЕДАМ КАКО ЗЕЛЕН ГРАД СО МНОГУ ПОВЕЌЕ ВНИМАТЕЛНО РАСПОРЕДЕНИ ЗЕЛЕНИ ПОВРШИНИ

Градоначалникот Петре Шилегов вчера присуствуваше и се обрати на отворањето на Share конференцијата во Скопје, во Националната филхармонија. Овој форум на архитекти и инженери е од исклучително големо значење за нашиот град заради можноста за размена на искуства и идеи од областа на архитектурата и градежништвото како основен предизвик за …

Повеќе »

Се чувствува добро, но се плаши од осудата на локалната јавност: Бизнисменот кој го пренесе коронавирусот од Сингапур во Европа

Пред две недели, Стив Волш, заедно со стотина други луѓе, присуствуваа на конференција во хотел во Сингапур, за кој се претпоставува дека таму го заработил опасниот вирус. Тој до сега инфицирал најмалку единаесет лица, а во моментов се наоѓа во изолација во болницата Сент Томас во Лондон. Тој се чувствува …

Повеќе »

Објавен Јавниот повик за финансиска поддршка за Центрите за развој на планинските региони, за инвестиции за изградба и реконструкција на пристапни патишта до нивите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство го објави јавниот повик за поднесување на барања за финансиска поддршка преку Програмата за капитални субвенции, наменета за финансирање на инвестиции за реконструкција и пробивање на пристапни патишта до земјоделско земјиште. Оваа финансиска поддршка е наменета за Центрите за развој на Планските региони. Крајниот …

Повеќе »

Оперативниот план за 2020 година презентиран пред стопанските комори, синдикатите и работодавачите – Околу 12 илјади невработени лица ги вклучуваме во активни мерки и програми за вработување

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, директорката на Агенцијата за вработување Билјана Јовановска и постојаната преставничка на УНДП во Северна Македонија Нарине Сахакјан денеска пред преставници на синдикатите, стопанските комори, работодавачите и меѓународните партнери го …

Повеќе »