ФИНАНСИИ

Европската комисија одобри 3 милијарди евра финансиска помош за Грција

Европската комисија одобри 3 милијарди евра финансиска помош за Грција за изградба на четири важни автопатишта, пренесоа американските медиуми . Изградбата на автопатиштата беше сопренa во последните неколку години, додека земјата се обидува да ja надмине тешката должничка криза, која наметна големи буџетски кратења, посочува агенцијата.

Повеќе »

Ирска ги укина оковите на меѓународниот спасувачки заем

Ирска вчера официјално стана првата држава од зоната на еврото, која веќе нема да има потреба од финансиска помош на партнерите. Така Република Ирска со нејзините 4,6 милиони жители си ја повратило економската независност, откако во 2010 година да се впушти во меѓународен план за финансиска помош од 85 милијарди …

Повеќе »

QBE објави дека очекува 250 милиони долари загуба за 2013 година

Австралискиот осигурител QBE најави 250 милиони долари нето загуба за оваа година како последица од разочарувачките финансиски резултати од работењето во Северна Америка. Откако трговијата со акциите на компанијата беше запрена во петокот, вчера осигурителот даде “разочарувачки” резултати. Аналитичарите очекуваа профит во износ од 1,1 милијарди долари. Цената на акциите …

Повеќе »

Најскапите градови за странци

Каракас веќе е најскапиот град за странци во светот, откако од првото место го премести Токио, според новиот рејтинг на консултантската компанија ECA. ECA ги споредува трошоците за живот на странците во 440 градови низ светот.

Повеќе »

Tesla Motors го усвои првото плаќање во bitcoin

Во салонот на Lamborghini во Kалифорнија беше продаден Tesla S електромобил, а плаќањето било извршено во биткоини / bitcoin, пренесува агенцијата Блумберг. Автомобилот е продаден за 103 илјади долари или околу 91.4 биткоини. Трансакцијата била одобрена и извршена, а купувачот кој посакал да остане анонимен, ќе добие автомобил во поскоро …

Повеќе »

25% од населението на ЕУ е во ризик од сиромаштија

Во 2012 скоро една четвртина од населението на Европската унија / ЕУ / била во ризик од сиромаштија и социјално исклучување, покажуваат податоците на Евростат. За споредба во 2011 тие беа 24,3%, а во 2008 – 23,7 %. Највисоки нивоа на луѓе во ризик од сиромаштија во 2012 има во …

Повеќе »

Предлог: секој Европеец да зема минимум 400 евра на месец

Идејата е на Европскиот економски и социјален совет (ЕИСС) и тие бараат Европската унија да воведе социјален минимум под кој не смее да паѓаат приходите на ниту еден граѓанин на заедницата. Таа ќе биде понудена на новиот Европскиот парламент, кој ќе биде избран во мај, пишува весникот ” Стандард”.

Повеќе »

Кина го отвора пазарот за јаглеродни емисии

Најнаселената кинеска провинција Гуангдонг, со население над 100 милиони луѓе, следниот месец ќе отвори пазар за трговија со дозволи за емисии на јаглерод, пренесоа агенциите. Овој пазар ќе биде втор по големина по пазарот на ЕУ, после берзата во Австралија и Калифорнија. Кина, која е најголемиот загадувач со стакленички гасови …

Повеќе »

Adidas ги смири инвеститорите

Вториот најголем производител на спортска стока во светот – германската Adidas, ги потврди очекувањата за приходите и профитот во 2015 година. Од компанијата сметаат дека приходите ќе достигнат 17 милијарди евра, а оперативната добивка – 11%.

Повеќе »