ФИНАНСИИ

Од денес ќе се врши исплатата за повратот на ДДВ на граѓаните од мерката Викенд без ДДВ

 Управата за јавни приходи ги достави налозите за повратот на ДДВ на граѓаните од мерката Викенд без ДДВ, а исплатата ќе се врши од денес. На сметките на оние што скенираат фискални сметки и направија промет во Викендот без ДДВ ќе легнат над 66 милиони денари. Од Управата за јавни …

Повеќе »

Ова се новите цени на горивата од денес

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија вчера донесе одлука за новите цени малопродажните цени на горивата во нашата држава. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 1,107 ден/кг и од полноќ изнесува 25,831 ден/кг. Од 3.11.2020 година од 00:01 часот максималните цени на …

Повеќе »

Консултација на министерот Бесими со стопанските комори за подготовка на Предлог-буџетот за 2021 година

 Наредната година очекуваме да биде година на економско заздравување, при што Буџетот за 2021 година треба да претставува основа за долгорочен раст, побрз од оној досега, што ќе се постигне преку развој на човечките ресурси, зајакнување на конкурентноста на компаниите и владеење на правото, како и подигнување на капацитетот на …

Повеќе »

Потрошувачката кошничка 33.704 денари

Вредноста на минималната потрошувачка кошничка за октомври 2020 година изнесува 33.704 денари, соопшти денеска Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ). Според ССМ, во кошничката, исхраната и пијалаците учествуваат со 14.092,64 денари, домувањето со 10.812,82, хигиената со 2.388,61, а превозот со 2.469,16 денари. За облека и обувки се потрошиле по 2.157,26 …

Повеќе »

Трошоците на живот пораснале за 2,1 отсто, цените на мало за еден

Трошоците на животот во октомври 2020 година, во однос на претходниот месец, имаат раст од 0,1 отсто, цените на мало намалување за 0,5 отсто. Во однос на октомври лани трошоците на живот бележат рат од 2,1 отсто, а цените на мало од еден отсто, објави Државниот завод за статистика. Според …

Повеќе »

Цената на горивата се зголемува од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,83% во однос на одлуката од 02.11.2020 година. Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на …

Повеќе »

Еве кога ќе се изврши исплатата на повратот од Викендот без ДДВ

 Управата за јавни приходи ги достави налозите за повратот на ДДВ на граѓаните од мерката Викенд без ДДВ, а исплатата ќе се врши од утре. На сметките на оние што скенираат фискални сметки и направија промет во Викендот без ДДВ ќе легнат над 66 милиони денари. Од Управата за јавни …

Повеќе »

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија денес ќе донесе одлука за новите цени малопродажните цени на горивата во нашата држава. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 1,107 ден/кг и изнесува 25,831 ден/кг. Од 3.11.2020 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените …

Повеќе »

Почнува враќањето на средствата од мерката „Викенд без ДДВ“

Министерот за финансии Фатмир Бесими најави дека исплатите на средствата од мерката „Викенд без ДДВ“ треба да почнат од следната недела. Оваа мерка беше спроведена на 10, 11 и 12 октомври, кога беше реализиран вкупен промет од околу 9 милиони евра, или поточно 558.176.715 денари, од кои, како што соопштија …

Повеќе »