ФИНАНСИИ

Македонија и Русија го потпишаа договорот за Јужен тек

Владата вчера информираше дека вчера (вторник, 23.07.2013 година) во Москва, Руска Федерација, во просториите на Министерството за енергетика на Руската Федерација, беше потпишан договор меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Руската Федерација за соработка во изградбата на гасоводот Јужен тек – кракот за испорака на гас во Република …

Повеќе »

Хрватска со директни странски инвестиции од 460 милиони евра

Директните странски инвестиции во Хрватска во првиот квартал на 2013 година изнесуваа 460,2 милиони евра, според прелиминарните податоци објавени од Хрватската национална банка, пренесе Хина. Централната банка не ги соопшти податоците за истиот период минатата година, но податоците од книговодственото плаќања, објавени порано покажаа дека директните странски инвестиции во првиот …

Повеќе »

Кипар ќе се бори со кризата преку казиното

Заглавени во финансиски проблеми оваа земја членка на Европската унија ќе се бори против кризата со изградба на казино-одморалиште. Владата на земјата веќе одлучила да даде дозвола за изградба на казино-одморалиштето како можност за заживување на економијата и зголемување на приходите во буџетот.

Повеќе »

ЕУ: Буџет на штедење за 2014

Земјите членки на ЕУ се согласија за нацрт за 2014 година со исплати во вредност од 134,8 милијарди евра, пренесе AFP, повикувајќи се на дипломатски извори. Договорот што треба да биде одобрен од Европскиот парламент, ќе влијае главно на трошоците на институциите. Земјите имаат усвоено 141,8 милијарди евра во обврски …

Повеќе »

Грција: 10% понизок ДДВ за ресторани

Грција ќе го намали данокот на додадена вредност за ресторани, барови и кафулиња од 23 на 13 проценти во август, за да го охрабри туризмот, објави денеска грчкиот премиер Андонис Самарас, цитиран од весникот “Катимерини”. Ова е прво намалување на данокот, усвоен од тројката меѓународни кредитори на Грција.

Повеќе »

Цените на недвижностите во Велика Британија достигнаа рекордно ниво

Продавачите на недвижности во Велика Британија ја подигнаа својата понуда, па така цените за седмиот месец, достигнуваат до рекордно ниво, пренесува “Блумберг”. Ова го покажуваат податоците на британскиот портал за недвижности Rightmove, кој најави дека оваа година вредностите ќе се зголемат двојно повеќе од првичните прогнози (за 4% на годишна …

Повеќе »

Bank of America со 70% раст на профитот

Bank of America објави значително повисок раст на профитот од очекуваниот, за вториот квартал на годината, и тоа во износ од 70%, информира “Ројтерс”. Нето приходот на банката порасна до 3,57 милијарди долари, или 32 центи по акција, од 2,10 милијарди долари, или 19 центи по акција една година порано.

Повеќе »

Груевски: Растот во туризмот резултат на фокусираноста и вложувањата во оваа гранка

Континуираниот раст на бројот на туристи во земјата е резултат на напорите и вложувањата од страна на Владата и нејзината силна фокусираност на ова прашање, изјави премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по денешната средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. – Задоволен сум што имаме континуирано зголемување …

Повеќе »

Унгарија сака да ја затвори канцеларијата на ММФ

Претседателот на Унгарската централна банка Гиорги Матолчи, поранешен министер за економија во владата на премиерот конзервативец Виктор Орбан, побара Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) да го затвори бирото на своето претставување во Будимпешта, пренесе Франс прес. Во писмото испратено до директорот на ММФ Кристин Лагард, Матолчи му заблагодари на Фондот за …

Повеќе »