ФИНАНСИИ

Невработените Американци од утре може да останат без државна финансиска помош

Вашингтон, 2 август (Танјуг) – Претставниците на демократите во Конгресот и актуелната републиканска администрација во Белата куќа не се близу до договор за продолжување на исплатата на финансиската помош на милиони невработени Американци. Актуелната одлука за исплата на финансиска помош за оние кои ги загубија своите работни места поради пандемијата на коронавирус истече на 31 …

Повеќе »

Ангеловска на ФБ: Доделена првата транша од евтините кредити, се задржува ликвидноста на компаниите

Скопје, 31 јули 2020 (МИА) – Преку задржување на ликвидноста на стопанството се осигурува неговото нормално функционирање и се поттикнува економската активност – фирмите можат да ги сервисираат своите редовни обврски, но и да преземаат инвестициски активности што е од големо значење за надминување на кризниот период, напиша министерката за финансии …

Повеќе »

Се очекува одлука од Грција за обнова или поништување на забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со државава

Атина, 31 јули 2020 (МИА) –Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени поврзувања со Северна Македонија, како и забраната за влез на грчка територија на македонски државјани, објавена на 15 јули истекува денеска, а засега, нема информација за нејзино продолжување или поништување, јави дописничката на МИА …

Повеќе »

За субвенции досега аплицирале 60.350 земјоделци, рокот завршува утре

Вкупно 60.350 земјоделци досега поднеле барања за субвенции. Рокот за аплицирање истекува утре, на 31 јули. МЗШВ апелира земјоделците да го запазат рокот за поднесување барања за да се продолжи постапката за обработка на решенијата за исплата на субвенциите. -До денеска најголемиот број земјоделци, 60.350, ги поднесоа апликациите за субвенции, …

Повеќе »

Ангеловска: Поддршка од 500 милиони евра за граѓаните и стопанството со трите пакети антикризни мерки

Скопје, 29 јули 2020 (МИА) – Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки кои ги преземаме за поддршка на граѓаните и стопанството за надминување на последиците од Ковид-19 кризата се проценува на 500 милиони евра, напиша министерката за финансии Нина Ангеловска на својот ФБ профил. Таа наведува дека досега, до граѓаните …

Повеќе »

Владата ја донесе Фискалната стратегија 2021-2023 година

Владата денеска на седница ја донесе Фискалната стратегија на Република Северна Македонија за период 2021-2023 година.  -На предлог на Министерството за финансии, заради запазување на законските рокови, Владата денеска ја донесе Фискалната стратегија на Република Северна Македонија за 2021-2023 година, како клучен инструмент за среднорочно буџетско планирање која е во …

Повеќе »

Над 700 фирми добиле поддршка од државата за исплата на плата, но не ги дале парите на вработените

Фирми од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга…, ја зеле финансиската поддршка од државата за исплата на плата на вработените, но не ја исплатиле на работниците, покажа анализата на Управата за јавни приходи(УЈП), институција преку која се спроведуваше оваа мерка за поддршка од последиците од корона-кризата, а со цел да се задржат …

Повеќе »

Фирми зеле пари од државата преку мерката за плати на работниците, но не им ја исплатиле

Работодавачи од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга…, ја зеле фиансиската поддршка од државата за исплата на плата на вработените, но не ја исплатиле на работниците. Ова го покажа анализата на Управата за јавни приходи, институција преку која се спроведуваше оваа мерка за поддршка од последиците од корона-кризата, а со цел да …

Повеќе »

Компаниите што инвестираа и во тек на пандемијата имаат уште четири дена за аплицирање за финансиска поддршка

Компаниите што инвестирале за време на пандемијата со коронавирусот имаат уште четири дена да аплицираат на јавниот повик за финансиска поддршка за зајакнување на конкурентноста на деловните субјекти во пост-ковид периодот. Со повикот државата предвидува финансиска поддршка од вкупно 20 милиони евра за сите компании кои годинава и покрај пандемијата …

Повеќе »