ФИНАНСИИ

КОЛЕВ ОД РИМ: ЗАЕВ И МИЦКОСКИ ГО РУШАТ МЕЃУНАРОДНИОТ АВТОРИТЕТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ

За жал морам да констатирам дека политичките игри и препукувања помеѓу премиерот Заев и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, влијаат негативно на меѓународниот углед на нашата земја. За време на мојот разговор со ко-претседателот на ЕCR проф. Лагутко и европратеникот Ангел Џамбазки тие изразија загриженост околу случувањата во истражниот …

Повеќе »

Општината Македонска каменица гради објекти за месните заедници

Директна поддршка за работата на месните заедница обезбедува Општината Македонска Каменица. За таа цел, се градат шест нови објекти, каде ќе работат месните заедници од неколку села. За 8,8 милиони денари, фирмата ДарМар почна да работи на објектите во Стара Каменица и село Саса. Изминатите денови градоначалничката Соња Стаменкова направи …

Повеќе »

Општина Дојран ќе добие реконструкција и изградба на пешачка патека и локален пат

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и постојаната претставничка на УНДП Нарине Сахакијан на прес конференција ги презентираа проектите за развој на туризмот во општините Дојран, Студеничани, Чешиново-Облешево и Кривогаштани. Станува збор за изработка на проектна документација за четири рурални општини од Југоисточниот, Источниот, Скопскиот и од Пелагонискиот плански регион, …

Повеќе »

Претседателот на италијанската антикорупциска управа, Кантоне: Честитки за реформските процеси во Северна Македонија, изразуваме поддршка за заедничка борба против корупцијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, вечерва, се сретна со претседателот на италијанската Национална антикорупциска управа Рафаеле Кантоне, придружуван од своите соработници и амбасадорот на Република Италија Карло Ромео. На средбата беше изразена поддршка за постигнатиот Договор …

Повеќе »

Мицковски: Денес се жртви Спире и Миле, а утре може да биде жртва секој еден од вас

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денес се обиде да го посети Миле Јанакиески во болницата 8 септември, каде беше донесен поради нападот во притворот во Шутка. Тој откако излезе од болницата, рече дека денеска ова што се случи е преседан во поновата историја на Република Македонија. „Државата не успеа да ги заштити …

Повеќе »

МЗЗПР: Какви законски можности имаат повредените вработени?!

Македонското здружение за заштита при работа во врска сообраќајната несреќа која се случи на автопатот Скопје – Тетово, во близина на селото Ласкарци, известува дека според Законот за безбедност и здравје на работа (92/07) сите кои биле во работен однос, а патувале кон својот дом и се повредиле или загинале …

Повеќе »

Еве колку е просечната месечна исплатена нето-плата во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2018 година, во однос на декември 2017 година, изнесува 108.1.  Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Информации и комуникации (28.0 %), Уметност, забава и …

Повеќе »

Денес средба со производителите на јаболка и претставници од МЗШВ

Денеска претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, ќе имаат работен состанок со производителите на јаболка од преспанскиот регион, на кој што ќе присуствуваат откупувачи и претставници од преработувачката индустрија. На состанокот е предвидено да се разговара за моменталната состојба со откупот на конзумно и индустриско јаболко, мерките кои …

Повеќе »

Претседателот на САД Трамп испрати писмо до премиерот Заев (Фото)

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска прими писмо од Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп кое ви го пренесуваме во целост: БЕЛАТА КУЌА – ВАШИНГТОН Н.Е. Зоран Заев Премиер на Република Северна Македонија Скопје Почитуван г. Премиер, Во име на американскиот народ, Ви честитам за …

Повеќе »