ФИНАНСИИ

Макошпед со вкупен приход од речиси 1 милион евра

ТД Макошпед АД Скопје во периодот 01.01-30.09-2014 година оствари позитивен финансиски резултат во износ од 6.529,00 илјади денари., односно нето добивка од 5.764,00 илјади денари, соопштија од mse. Во периодот до 30.09.2014 година остварен е вкупен приход од 61.110,00 илјади денари. Од вкупните приходи најголемо учество имаат приходите од продажба на …

Повеќе »

Хотелите Метропол АД Охрид со 7,04% поголем приход од лани

Во периодот од 01.01.2014 до 30.09.2014 год. хотелите Метропол АД Охрид во своето работење бележат зголемен број на ноќевања од 6% во однос на истиот период во 2013 год или остварени 64.782, а притоа е остварен позитивен финансиски резултат во износ од 41.893.132,00 денари. Остварениот вкупен приход од 137.877 илјади …

Повеќе »

На аукција продадоа часовник од розово злато за 2,7 милиони долари

Специјалната аукција во неделата вечерта на часовниците „Патек Филип” (Patek Philippe) постигна рекордни резултати во Женева, соопшти аукциската куќа Кристис (Christie`s). Продажбата на 100 часовници на познатиот Женевски часовничар беше организирана по повод 175-годишнината на брендот. Продажбата надмина два пати над очекуваното и достигна 19,7 милиони долари, пренесе франс прес. …

Повеќе »

Moody`s: Глобалниот економски раст ќе остане слаб

Глобалниот економски раст веројатно ќе остане слаб и во следните две години на позадината на проблемите во еврозоната и Кина, велат од агенцијата Moody`s. Во својот последен извештај, рејтинг агенцијата ги намали прогнозите за раст во многу земји и региони, вклучувајќи ја и еврозоната, Јапонија и Бразил. Во исто време, …

Повеќе »

Samsung гради фабрика во Виетнам за 3 милијарди долари

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung Electronics соопшти дека ќе инвестира 3 милијарди долари во изградбата на својата фабрика во Виетнем, пишува BBC. Ова ќе биде втората фабрика на производителот на смартфоните и таблетите Galaxy. Првата производна моќ чинеше 2 милијарди долари и проработи во март оваа година, откако во неа работат …

Повеќе »

Audi забележа раст кај испораките, приходите и заработката во првите девет месеци од 2014 година

• Од јануари до септември: продадени се 1 298 650 Audi автомобили, 3.93 милијарди евра приход и 3,8 милијарди евра оперативен профит • Финансискиот директор Аксел Штротбек изјави: “Audi продолжува да расте и ги продолжува големите инвестиции во нови модели и нови технологии.” • Целта е да бидат испорачани повеќе …

Повеќе »

Се продава најстарата банка во светот

Најстарата банка во светот – Banca Monte dei Paschi di Siena во Италија е дадена на продажба. Продажбата ќе биде реализирана со помош на швајцарската инвестициска банка UBS и САД Citi. Двете порано планираа да пуштат акции на банката од Сиена во вредност од 2,5 милијарди евра, што требаше да …

Повеќе »

Најскапиот Range Rover (Фото)

Со цена од 285 000 долари Range Rover-от Holland & Holland е најскапиот SUV произведен некогаш, во 44-годишната историја на марката. Специјалното возило чини над 100 000 долари повеќе од Range Rover-от Autobiography Black. Внатре е тапацирано со висококвалитетна природна кожа, а внатрешните делови се од дрво и се направени …

Повеќе »

Шведскиот пазар е отворен за македонските производи

Денес се одржа семинар „Export to Sweden” во организација на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на РМ заедно со Open Trade Gate Sweden, Шведска Владина Агенција чија цел е да ја поттикне трговијата и зголеми извозот на земјите во развој кон Шведска. Во организација на настанот е …

Повеќе »