ФИНАНСИИ

Бидете хумани: Семејство од Скопје има потреба од помош, а можеби вие знаете кој може да им помогне

Семејство од Скопје се наоѓа во голема мака веќе неколку години. Имено тие се под кирија со 3 дечиња и бараат лице кое можеби живее во странство, а во Скопје има стан или куќа. Не бараат многу – доволно е само да се сместат, а за возврат тие ќе се …

Повеќе »

Еве колку пари ќе чини литро гориво од вечерва

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со Одлуката од 10.07.2017 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС- 98 изнесува 62,50 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) …

Повеќе »

Во Швајцарија работа прво за локални, а потоа за странци

Швајцарскиот парламент усвои закон, кој има за цел да ја ограничи имиграцијата во земјата, давајќи им можност на локалните луѓе први да ги заземаат објавените работни места. Истовремено Парламентот го заобиколи барањето на гласачите за имигрантски квоти, соопшти Ројтерс. Пратениците со месеци се обидуваат да најдат решение кое ќе ги …

Повеќе »

Германија ќе казнува со 500 000 евра за секоја лажна вест на “Фејсбук”

Германија има намера да преземе драстични мерки спрема лажните вести на Facebook. Сега социјалната мрежа се соочува со сосема реална можност да биде казнетa со по 500 000 евра за секоја вест која содржи говор на омраза или лажни информации. Всушност оваа законска мерка ќе важи и за сите други …

Повеќе »

Одлична вест за возачите гастербајтери во Германија

Околу 250.000 работници од јануари не ќе мора повторно да полагаат возачки испит во Германија и за плата од 1.000 евра! Големи пари ќе заштедат сите граѓани на Србија, кои работат и живеат во Германија, а од 1 јануари 2017 година не ќе мора да полагаат ни возачки испит во …

Повеќе »

Општина Центар го доградува и реконструира училиштето “Гоце Делчев“

Општина Центар ја започнува дого очекуваната реконструкција и доградба на основното училиште “Гоце Делчев“ (поранешно “Владимир Илич Ленин”). Поради малиот број на училници, учениците мораа да ја посетуваат наставата во две смени, што редовно создаваше проблеми и кај родителите. Овој проблем се провлекува откако е основано училиштето, односно од 1958 …

Повеќе »

Град Скопје, во наредниот период ќе пристапи кон достава на Решенија за присилна наплата на долг за данок на имот и фирмарина

Град Скопје, во наредниот период ќе пристапи кон достава на Решенија за  присилна наплата на долг за данок на имот и фирмарина,  од физички и правни лица кои во согласност со Законот во предвидените рокови ја немаат подмерено својата обрска за 2016 година. Се известуваат сите даночни обврзници (физички и …

Повеќе »

Јапонија вети да даде 1 милијарда долари на ОН

Јапонија вети да финансира 1 милијарда долари во наредните две години во активностите за развој на Обединетите Нации. Така земјата на изгрејсонцето се нареди меѓу најголемите донатори во светот за поддршка на развојот, пренесе Франс прес. Јапонскиот министер за надворешни работи Фумио Кишида изјави на седницата на ОН, дека ова …

Повеќе »

Средба на министерот Николовски со производителите на пченица

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заменик-министерот Власте Димковиќ и претставните од Секторската група за пченица при МЗШВ, денеска се сретнаа со производители на пченица и на јачмен. На средбата се разгледаа сите опции и можности, како да се ублажат штетите од годинешната лоша жетва. Земјоделците понудија неколку мерки …

Повеќе »