ФИНАНСИИ

Сугарески: „Визер“ е единствената авиокомпанија којашто се пријави на јавниот повик за финансиска поддршка и ги исполнува сите услови и критериуми

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска одржа прес-конференција на којашто информираше дека е успешен Јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании и дека единствена компанија која што е пријавена е „Визер“. Во исто време, министерот Сугарески ги образложи и критериумите кои треба да ги исполни оваа авиокомпанија за …

Повеќе »

Господа пратеници, кој „генијален“ мозок го измисли ова со новиот пакет на бенифиции што ги барате?!

„Многу често сме сведоци како на анкетите нашите сограѓани покажуваат јавна нетрпеливост кон институциите и особено ниска доверба и конкретно негодување кон нашите народни избраници. За моја огромна жал традиционалните политички актери, особено во лицето на СДСМ, ДПМНЕ и ДУИ и нивните миленици, поредени на листите согласно волјата на „вождот“, …

Повеќе »

Доделени вкупно 30 милиони денари за подобра рурална патна инфраструктура

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство годинава за првпат доделува средства преку Програмата за капитални субвенции за развој на планските региони во областа на земјоделството и руралниот развој. Се работи за финансиска поддршка во вкупен износ од 30 милиони денари, за која денеска се потпишаа договорите со пет Центри за …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев и министрите од економски ресори на средба со Стопанските комори – Исполнети се сите предуслови да 2019 биде економска година

Денес, во Владата на Република Македонија се одржа втората седница на Комисијата за јавно приватен дијалог, којашто произлезе како резултат на склучениот меморандум за соработка помеѓу Владата и најголемите четири стопански комори (Стопанска комора на Македонија, Сојуз на стопански комори, Стопанска комора на Северозападна Македонија и МАСИТ). Главна цел на …

Повеќе »

Протекоа шокантни фотографии: Погледнете како се ложат гуми во печки за вар кај Костурино

Од здружението О2 на социјалната мрежа Facebook споделија фотографии на кој се ложат гуми во печки за вар кај Костурино, Општина Струмица. О2 е иницијатива за заштита и одбрана на природата и обезбедување на чиста и здрава животна средина и нивната борба е борба за чист воздух, почва, вода, без …

Повеќе »

Еве кои законски измени ги усвои вчера Владата на РМ

Владата на Република Македонија на денешната 111 редовна седница, го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за вршење на услуги брз трансфер на пари, по скратена постапка, донесе одлука согласно член 170 од Деловникот на Собранието да го достави до Собранието на Република Македонија. На денешната седница, на …

Повеќе »

Заштедите растат, доказ дека граѓаните веруваат на банките

Банкарскиот систем мирно и стабилно ги надминува сите турбуленции кои во изминатава година внесоа неизвесност во светот на домашните финансии, навлегувајќи во 2019 година со банки кои се во одлична кондиција, депозити со тренд на континуиран раст што укажува и на тоа дека довербата меѓу потрошувачите постојано се зголемува. Стабилноста …

Повеќе »

Определен притвор за државјанка на Турција заради криумчарење

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истрага против 27-годишна државјанка на Република Турција поради сторено кривично дело – Криумчарење од член 278 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничената на 18 декември, околу 20 часот на аеродромот во Скопје, избегнувајќи ја царинската контрола …

Повеќе »

Одржана редовна седница на Советот на НБРМ

Советот на Народната банка на Република Македонија денес одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на Република Македонија во третиот квартал од 2018 година. Притоа, беше потенцирано дека и во третото тримесечје од годинава, банкарскиот систем ја задржа својата стабилност. Истовремено, при …

Повеќе »