ФИНАНСИИ

Стан на врвот на Њујорк за $ 66 милиони (Фото)

Најскапиот апартмански врвот на Њујорк се наоѓа во зградата Puck Building и е даден за продажба за сума од 66 милиони долари. Ако се продаде за оваа сума, тој ќе биде најскапиот стан продаден во центарот на Њујорк, оценуваат од компанијата за недвижности Curbed, пишува Business Insider. Живеалиштето е со …

Повеќе »

Продолжува падот на цената на нафтата

Продолжува падот на цената на нафтата. Денес таа го достигна својот минимум за последните 5,5 години на позадината на очекувањата за раст на горивните резерви на САД. За февруари северноморскиот тип Brent со кои се тргува на лондонската берза ICE, поевтини за 1,5% – до 46,72 долари за барел. На …

Повеќе »

Исламска држава ќе има буџет од $ 2 милијарди и вишок од $ 250 милиони

Организацијата “Исламска држава” за првпат ќе има вредност од 2 милијарди долари, па дури очекува и суфицит од 250 милиони долари. “Исламска држава” контролира големи делови од територијата на Ирак и Сирија. Средствата во буџетот ќе ги покријат платите на борците, кои добиваат по 500-600 долари месечно, пишува Newsweek, повикувајќи …

Повеќе »

Авиокомпанијата Cyprus Airways запира со работа

Кипарската национална авиокомпанија Cyprus Airways ќе престане со работа, соопштија од владата на земјата. Сите летови на превозникот се укинуваат. Од кабинетот уверуваат дека сите патници кои купиле билети, ќе можат да ги презаверат за други компании. Кипарската авиокомпанија ги прекинува активностите, откако Европската комисија одлучи дека превозникот треба да …

Повеќе »

Нафтата продолжува да тоне

Цената на нафтата продолжува да тоне. Барел лесна сурова нафта (WTI) со испорака во февруари се намалија за 81 центи до 47,55 долари. Цената на нафтата од марка “брент” од Северното Море отстапи 90 центи до 49,21 долари, пишува Франс прес.

Повеќе »

Најсиромашниот претседател донирал 550 илјади долари

Претседателот на Уругвај Хозе Мухика, кого сонародниците го нарекуваат најсиромашниот претседател, дал 550 000 долари за добротворни цели. Мухика во интервју за телевизијата Телесур извести дека 400 000 долари се дадени за изградба на станови за социјално слабите лица, а останатите ги ставил во касата на владејачката партија “Широк фронт”. …

Повеќе »

На Грција ќе и отпишат уште 50% од долгот од над 320 милијарди евра?

Едно ново отпишување на грчкиот државен долг, кој изнесува околу 320 милијарди евра не е исклучено да се случи во наредните месеци. Ова го пишува “Ди Велт”, повикувајќи се на свој извор во Брисел. Ова го кажа и Марсел Фрадцшер, главен економист на Германскиот институт за економски истражувања (DIY). Во интервју …

Повеќе »

Како нафтата ќе го погоди дното

Постојат три можности нафтените фјучерси да го најдат своето дно и на тој начин да го прекинат овој колапс, се вели во анализата на Merrill Lynch, пишува MarketWatch. Додека цената на нафтата држат нивоа под 70 долари за барел ќе биде невозможно задржувањето на инвестициите во долгорочен план, што значи …

Повеќе »

Кина инвестира 250 милијарди долари во Латинска Америка

Кина има намера да инвестира во земјите од Латинска Америка околу 250 милијарди долари следните 10 години, изјави шефот на државата Си Ѕинпин. На состанокот во Пекинг меѓу Кина и Заедницата на латиноамериканските и карипските држави, тој постави цел прометот меѓу Кина и земјите од Латинска Америка и Карибите да …

Повеќе »