ФИНАНСИИ

Доделени грантови за еко градинки

Задоволство ни е да Ве информираме дека на 23 март 2017 година во ЕУ Инфо центарот во Скопје, се одржа свеченост за доделување на грантови, која беше дел од „Програмата за мали грантови” за еко градинки. Финансиска поддршка за спроведување на еколошки проекти од „Програмата за мали грантови” беше обезбедена …

Повеќе »

До крајот на неделата ќе продолжи исплатата на субвенциите

Исплатата на субвенциите ќе продолжи до крајот на неделава. Се чека потписот на новоназначениот директор на Платежната Агенција Игор Златков. По завршување на формалностите околу официјалното преземање на директорската фотелја парите треба да легнат на сметките на змејоделците. Субвенциите не се исплаќаат веќе пет месеци. Застојот настана поради различните толкувања …

Повеќе »

HTC ја продаде фабриката за смартфони

Одборот на директори на HTC ја одобрил продажбата на фабриката за производство на паметни телефони, заедно со соседните парцели во Шангај, кој им припаѓа на подружницата HTC Electronic (Shanghai) Co. Областа на изградената територија е 114,8 илјади квадратни метри, а земниот дел е 70,9 илјади квадратни метри. Вредноста на зделката изнесува 630 …

Повеќе »

Од денес ова се новите цени на горивата

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 2,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 06.03.2017 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 65,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР …

Повеќе »

Групното финансирање (crowdfunding) како модел, е иднината на финансирањето на идеи

Алтернативниот модел на групно финансирање (crowdfunding) crowdfunding не е бунар за исполнување желби, но е дефинитнивно иднината на финансирањето, е заклучокот од Првата crowdfunding конференција која се одржа на 11.03.2017 година во хотел Континентал, во организација на Здружението Лидери за едукација, активизам и развој Скопје. Цента на оваа конференција е …

Повеќе »

Истекува рокот за годишна даночна пријава

Рокот за поднесување на Годишна даночна пријава истекува на на 15-ти март, потсетуваат од Управата за јавни приходи. Граѓаните можат да ги посетат шалтерите секој работен ден од 8:30 до 18 часот. Во канцелариите на Управата за јавни приходи и во даночните одделенија низ другите градови, досега, поднеле Годишна даночна …

Повеќе »

Утре истекува рокот за годишна даночна пријава

Рокот за поднесување на Годишна даночна пријава истекува на на 15-ти март, потсетуваат од Управата за јавни приходи. Граѓаните можат да ги посетат шалтерите секој работен ден од 8:30 до 18 часот. Во канцелариите на Управата за јавни приходи и во даночните одделенија низ другите градови, досега, поднеле Годишна даночна …

Повеќе »

Забрзано паѓаат цените на становите во Скопје

Во четвртиот квартал од годината продолжи намалувањето на цените на становите, при што е забележано мало забрзување, соопшти Народната банка во најновиот квартален извештај. „Така, индексот на цените на годишна основа е понизок за 0,9% (намалување од 0,2% во претходниот квартал). Ваквото поместување е во согласност со надолното приспособување на …

Повеќе »

Потпишување на грант договори помеѓу Владата на Јапонија и шест македонски институции

Амбасадата на Јапонија во Скопје на 13 март 2017 година ќе потпише шест грант договори со македонски институции кои ќе обезбедат вкупно 368.626 евра помош за проекти во Македонија. Проектите се финансирани од програмата „Грант помош за поддршка на мали проекти” (Grant Assistance for Grassroots Human Security Projects – GGP) …

Повеќе »