ФИНАНСИИ

Г. Агатангел, му испрати писмо со порака на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски: Еве што му порача митрополитот Повардарски

Почитуван г-дин Мицкоски, И по поминати 125 години од основањето на ВМРО, македонскиот народ сè уште е емотивно поврзан со идеите, залагањата и дејствувањето на првенците на оваа семакедонска организација. ВМРО е цврстиот темел и основниот носечки столб на целокупната национална борба за ма кедонската правда и вистина. Од лоното …

Повеќе »

Се огласи МЗШВ: Престанок на работен однос и дисциплинска постапка за државниот секретар Цветaн Трипуновски

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство остро реагира на денешната прес конференција на Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, во која што тој изнесува груби невистини во врска со донесената одлука на МЗШВ за престанок на работниот однос на државниот советник Цветaн Трипуновски. МЗШВ потенцира, дека целата процедура за покренување …

Повеќе »

Рекордна понуда на Орце Камчев за излез од притвор

Имот вреден околу 14 милиони евра нуди бизнисменот Орце Камчев и гаранитра дека нема да избега, дознава Телма. Станува збор за недвижен имот на Камчев и неговата фамилија, но сеуште нема информации дали Кривичен ќе ја прифати понудата. Мислење треба да даде и СЈО. Изминатата седмица на Камчев му беше …

Повеќе »

68,6 милиони евра за Коридор VIII, најголем инвестициски грант за инфраструктурен проект досега

Република Македонија, претставувана од Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој – ЕБОР, денеска го потпишаа Договорот за ВБИФ грант од 68,6 милиони евра за изградба на втората делница од железничката пруга на Коридор VIII, Бељаковце – Крива Паланка. Ова е најголемиот инвестициски грант кој и е …

Повеќе »

Во оваа земја повеќе од 50 милиони домови се празни

Никој не живее во над 50 милиони станови и куќи во Кина. И тоа е најголемиот број на празни станови во светот, покажуваат прелиминарните резултати од национално истражување China Household Finance Survey, предводено од Југозападниот универзитет за финансии и економија во градот Чанду. Во истражувањето се вклучени само напуштените станови …

Повеќе »

Одржана 31. сесија на Клубот на истражувачи

На 13 декември 2018 година во Народната банка на Република Македонија се одржа 31. сесија на Клубот на истражувачи на која по поздравното обраќање на гувернерката на НБРМ, д-р Анита Ангеловска-Бежоска, беа презентирани истражувачките трудови: „Оценување на ефикасноста на банките во Република Македонија: Непараметарски пристап” од д-р Катерина Фотова-Чиковиќ и …

Повеќе »

Предлог Законот за инспекциски надзор има позитивни елементи, но бизнис заедницата очекува поголемо подобрување

Предлог Законот за инспекциски надзор кој е во постапка содржи позитивни одредби во делот на воспоставување на подобар систем на опомена пред санкција, како и на воведување на листи на проверка кои ќе бидат задолжителни и врз основа на кои инспекторите ќе вршат редовен надзор кај правните субјекти. За предлог …

Повеќе »

Oбезбедени се средства за заокружување на „Ветерен парк Богданци“

Потпишани се спогодба и договор за обезбедување средства за изградба на втората фаза од проектот „Парк на електрични ветерници – Богданци“. Според МФ Тевдовски, Проектот има за цел да придонесе за заштитата на климата и животната средина, преку обезбедување обновливи енергии и економски раст. Средствата пак, се обезбедени по поволни …

Повеќе »

Работна средба на министерот за култура Адеми со амбасадорката на Австрија во Македонија, Коблер

Министерот за култура Асаф Адеми вчера во просториите на Министерството за култура оствари работна средба со амбасадорката на Австрија во Република Македонија, Ренате Коблер. На средбата стана збор за досегашната соработка во областа на културата, како и за идните активности преку кои ќе се унапредува културната размена на проекти и …

Повеќе »