ФИНАНСИИ

Тевдовски: Позначајните измени кај ребалансот на Буџетот ќе значат помош на општините да ги намалат долговите

Целта на Предлог Ребалансот на Буџетот за 2018 година е да се направат корекции на расходната страна за да се обезбеди финансиска поддршка за општините за отплата на дел од долговите. Ова го истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната прес-конференција, по повод усвојувањето на Предлог Ребалансот од страна …

Повеќе »

Гувернерката Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии Тевдовски на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка на Република Македонија, д-р Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски учествува на редовните Годишни средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка во Индонезија. Предвидено е делегацијата да оствари средби со високи претставници од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и …

Повеќе »

Од денеска почнува аплицирање за добивање на субвенции за трета фаза произведено и предадено млеко

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги известува млекопроизводителите дека е во тек поднесувањето на барањата за директни плаќања за произведено и предадено овчо, козјо и кравјо млеко во периодот  од мај до септември 2018 година, односно за трета фаза млеко.  Рокот за поднесување на барањата е …

Повеќе »

Овоштарите ќе добијат субвенција од 3 денари за предадено индустриско јаболко кај регистрирани откупувачи

Владата на денешната седница донесе одлука за воведување на нова интервентна субвенција за производителите на јаболка. Конкретно, производителите на јаболко кои ќе го предадат своето производство кај регистрирани откупувачи, ќе добијат субвенција од 3 денари за килограм предадени јаболка. Условот за добивање на оваа нова субвенција, е родот да е …

Повеќе »

Царовска: Го јакнеме кадарот во детска заштита – за неполна година обезбедени вкупно 1.025 вработувања во градинките

Министерството за труд и социјална политика последниот месец обезбеди 126 нови вработувања во градинките низ Македнија, од кои поголемиот дел се на неопределено време. Со ова последна согласност, од почетокот на годината до сега, МТСП преку Министерството за финасии, обезбеди средства општините да вработат вкупно 1.025 воспитувачки, негователки и друг …

Повеќе »

Кривична пријава пријава против лице поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“

Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство Штип поднесе кривична пријава пријава против С.В.(56) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“, казниво по член 357 став 6 во врска со став во врска со став 2 од Кривичниот законик на Република Македонија. …

Повеќе »

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ ВО СКОПЈЕ

Градот Скопје Ве повикува да се пријавите на Јавниот повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за 2018 година. Повикот е во тек, почна на 25.09.2018 година, трае 60 календарски дена од денот на објавувањето, заклучно со 22.11.2018 година, и …

Повеќе »

Зголемени цените на угостителските услуги

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во септември 2018 година, во споредба со август 2018 година, е зголемен за 0.2 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.2 %, Алкохолни пијалаци за 1.5 % и Безалкохолни пијалаци …

Повеќе »

Анѓушев од Охрид: Ќе постигнеме заштеда од 70 до 100 милиони евра и ќе добиеме автопат по сите технички и меѓународни пропозиции

Со новите договори и со ревидирање на целосната проектна и техничка документација ќе добиеме автопат којшто во целост ги исполнува меѓународните стандарди, рече Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев при денешниот увид во градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, којшто го изврши заедно со …

Повеќе »