ФИНАНСИИ

Продадоа писмо на Џон Ленон за 28 илјади долари

Писмо напишано од Џон Ленон, беше продадено за 28 000 долари на аукција во САД, соопштува RollingStone. Во писмото од 1971 година, што било упатено до американскиот ТВ водител Џо Френклин, покојниот член на „Битлси” го препорачува музичкиот талент на неговата сопруга Јоко Оно и ја моли ѕвездата од малиот …

Повеќе »

Кина инвестираше € 133 милијарди во Велика Британија

Кина ќе инвестира € 133 милијарди во економијата на Велика Британија, а средствата ќе бидат наменети првенствено за инфраструктурни проекти, пренесе Financial Times. Сумата ќе биде инвестирана до 2025. Поголемиот дел од средствата ќе одат за проекти во областа на енергетиката, транспортот и недвижностите. Помеѓу 2005 и 2013 најголемата светска …

Повеќе »

Осигурениците одбиваат да осигуруваат автомобили Range Rover во Лондон

Со својот луксузен ентериер и најмоќните мотори автомобилите од марката Range Rover се најпосакувани од богатите и познатите. Сопствениците на Range Rover во Лондон сепак може да имаат проблеми со нивното осигурување, бидејќи осигурителните компании одбиваат да ги осигуруваат по серијата кражби во англиската престолнина.

Повеќе »

АНАЛИЗА: Казни – како воспитна мерка или за полнење на буџет?

Нови казни за негеристрираните мајстори, електричари, двојно повисоки казни во сообраќај, казни за непоседување на резервна фисклана каса, казни за наставниците по основ ан екстерно тестирање, казни з адокоторите ако одбијат обука во странство а најавени се и казни ако доцнат на преглед. Новите законски измени за заострување на казнените …

Повеќе »

Темни економски облаци над Србија

Економската состојба на нашиот северен сосед Србија не изгледа воопшто добро. Стотици илјадници државни службеници и околу 670 илјади пензионери, од октомври оваа година, добиваат помалку пари. 60 проценти од пензионерите добиваат месечно најмногу 210 евра. Овие луѓе се поштедени од отпуштањата, бидејќи нивните пензии се сметаат за премногу ниски. …

Повеќе »

Интервју со Минчо Јорданов: 10 години oд постоењето на Европската Бизнис Асоцијација

Европската Бизнис асоцијација годинава прославува 10 години од своето постоење. По тој повод паралелно разговаравме со неколку истакнати членови на ЕБА, на теми како почетоците, целта на постоење и на самите активности во изминативе 10 години. Разговорот го започнуваме со г. Минчо Јорданов првиот председател на ЕБА, кој ќе даде …

Повеќе »

Еве кој е најуспешниот претприемач на годината

Викторија Бекам – ѕвездата од поранешната поп група Spice Girls и сопруга на фудбалерот Дејвид Бекам – одамна веќе не е позната само како пејач. Таа ја презеде улогата на бизнис дама и тоа успешно, благодарение на нејзините модни линии и бутици, велат од lady.mk. Таа во моментов е на …

Повеќе »

Турција годишно извезува ТВ сапуници за 200 милиони долари

Во светски рамки со 200 милиони долари годишно, Турција е на второ место по САД, во извоз на телевизиски серии и планира во 2023 година овој експорт да достигне 2 милијарди долари. Тоа го изјави на прес-конференција Мехмет Бјукекши, шеф на турската Унија на извозниците. По неговите зборови во 2017 година, …

Повеќе »