ФИНАНСИИ

ТВ НОВА: 10 пратеници си зеле 200.000 евра за патни трошоци

Близу 11 милиони денари или 180 илјади евра, зеле неколкумина пратеници од претходниот пратенички состав на Социјалдемократскиот сојуз, за патни трошоци, за само една година. Ова го покажуваат официјалните податоци од собранието, кои ги доби тв нова, по писмено барање за пристап до информациите, пишува ТВ Нова. Овие скоро 200.000 …

Повеќе »

Кои се најголемите 100 тендери за 2015 и 2016 година во Македонија

Во рамки на стоте најголеми тендери за 2015 и за 2016 се склучени договори за јавни набавки во вредност од над 600 милиони евра 100-те најголеми договори за јавни набавки склучени 2016 година изнесуваат вкупно 378 милиони евра, а 2015 – 226 милиони евра. 2016 година, на врвот е тендерот …

Повеќе »

Зоран Заев нема да одговара за бомбите: Ослободителна пресуда по тужбите во Куманово

Кумановскиот суд ги отфрли обвиненијата за Заев, СДСМ и Костовски, по тужбата на Цветковски за прислушуваните разговори во Куманово, јави Кумановоњуз. Ослободителна пресуда донесе кривичниот совет во Кумановскиот суд, по приватна тужба на Виктор Цветковски, генерален секретар на ГРОМ, против лидерот на СДСМ Зоран Заев, СДСМ како правно лице и …

Повеќе »

Ова се новите цени на горивата во Македонија

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,09%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат на исто ниво утврдени со Одлуката од 06.02.2017 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 …

Повеќе »

Нова цена на горивата во Македонија

Со последната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ се зголемија за 0,50 денари за литар. ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/лит, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 53,00 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 остана 68,50 ден/лит. За еден денар поскапе Екстра лесното масло за …

Повеќе »

Неопходно е да се случат промени на уставот: на маса е предлогот за двојазични банкноти?

Осман Кадриу открива – неопходно е да се случат промени на уставот за да се реализира платформата на Албанците, а на маса е и предлогот за двојазични банкноти. Во изјава за Телевизија Алсат, професорот Осман Кадриу кој е во тимот на ДУИ за разгледување на платформата за можна коалиција со …

Повеќе »

2.9% камата со станбениот кредит на Силк Роуд банка

Најниска фиксна и променлива каматна стапка на станбен кредит нуди Силк Роуд банка. Станува збор за фиксна каматна стапка од само ЕУР 2,9%/, за првите 3 години и променлива каматна стапка од 5,85% за останатиот период. Покрај најниската каматна стапка, станбениот кредит на Силк Роуд Банка нуди и низа други …

Повеќе »

Програмата за мали грантови повторно отворена за градинките членови во националната мрежа на еко градинки

Како дел од интернационалната програма „Еко градинка“, ОХО ве известува дека „Програмата за мали грантови“ повторно е отворена за градинките кои се членови во националната мрежа на еко градинки. Целта на „Програмата за мали грантови“ е да се промовира заштитата на животната средина преку поттикнување на еко градинките да развијат …

Повеќе »

Rolls-Royce со рекордна загуба од 4,6 милијарди фунти

Производителот на мотори Rolls-Royce забележува рекордна загуба за годината – 4.6 милијарди фунти, пишува Financial Times. Финансиските резултати се намалиле во сите единици на компанијата, а за најголемата загуба помогнаа и скандалите за корупција, заедно со поевтинувањето на фунтата по референдумот за Brexit, минатото лето. Сепак компанијата оствари добивка пред …

Повеќе »