ФИНАНСИИ

САД инвестираат $ 33 милијарди во Африка

САД ќе одвои 33 милијарди долари за Африка во форма на инвестиции, најави претседателот Барак Обама. Во рамките на тридневниот самит САД – Африка во Вашингтон, во присуство на десетици африкански лидери, Обама изјави дека „тоа ќе помогне во развојот на земјите во Африка и отворањето на работни места во …

Повеќе »

Сандра Булок е актерката која заработила најмногу во 2013

Сандра Булок е холивудската актерка, која има додадено најмногу средства на банкарската сметка во 2013 година. Ова го укажува годинешниов рејтинг на списанието Forbes. Минатата година Булок заработила 51 млн.долара. Главно за тоа придонел нејзиниот хонорар за филмот “Гравитација”, за кој таа доби и номинација за “Оскар” за “Најдобра актерка”. …

Повеќе »

Невработеноста во Шпанија продолжува да опаѓа

Невработеноста во Шпанија продолжува да бележи пад, иако не многу значаен. Во јули, таа е намалена за 0,6%, a причината е сезонската вработеност по одморалиштата. Ова го покажуваат податоците на шпанското Министерство за вработување. Иако ова е привремен тренд во земјата, се уште 4,42 милиони лица се без егзистенција. Освен …

Повеќе »

Amazon ќе инвестира $ 2 милијарди

Најголемиот синџир во светот за онлајн трговија Amazon објави дека ќе инвестира дополнителни 2 милијарди долари за проширување на своите активности во Индија. Amazon прецизираше дека инвестициите ќе го поддржуваат брзиот раст на компанијата и ќе ја подобрат услугата. „Гледаме огромен потенцијал во индиската економија и во растот на тргување …

Повеќе »

Скоро 30% од жителите на Монте Карло се милионери

Монте Карло ја зазема челната позиција во најновото рангирање кај градовите со највисока концентрација на богаташи. Вкупно 29,21% од жителите на Монте Карло се милионери со богатство од најмалку еден милион долари. По него со 27,34% од жителите милионери се наоѓаат во Цирих, а трета е Женева со 17,92% од …

Повеќе »

Полска бара компензација за половина милион евра од ЕУ

Полска инсистира да биде компензирана со 500 милиони евра од Европската комисија поради забраната за увоз на овошје и зеленчук во Русија од 1 август, соопшти газета.ру. Полското Министерство за земјоделство инсистира ЕУ да и компензира земјата половина милијарда евра. Од своја страна Русија подготвува тужба во Светската трговска организација. …

Повеќе »

Акциите на Македонски Телеком денес со најголем пораст

На 01.08.2014 година на Македонската берза е остварен промет од редовното тргување од 3.513.429,61 денари (57.125,41 евра) од кои 3.510.129,61 денари се остварени на Официјалниот пазар, додека на Редовниот пазар се истргувани хартии од вредност во вредност од 3.300,00 денари. Прометот од редовното тргување со акции на дневно ниво бележи …

Повеќе »

Што да не купуваме од Amazon?

Не секогаш американскиот гигант во онлајн продажбата Амазон (Amazon) е најевтиното место за шопинг, покажува истражувањето, пренесува Маркетуоч. Минатата недела Амазон ги објави финансиските резултати за вториот квартал, и за 52-риот последователен квартал продажбата на компанијата, достигна двоцифрен раст. Приходите беа над 19 милијарди долари или 23 отсто повеќе на …

Повеќе »

Се продава чанта со 1000 година гаранција

Компанијата за луксузни производи The House of Borgezie создаде чанта за 178 000 долари, која има 1000 години гаранција. Чантата Le Palais е начичкана со скапоцени камења. Не е голема, но располага со кармин и телефон. Таа е инспирирана од портите на Бакингемската палата и има геометриски дизајн кој потсетува …

Повеќе »