ФИНАНСИИ

Грција е на 10 дена од банкрот

Грција е подготвена да ги плати долговите кон доверителите, но има потреба од итна парична помош, за да го стори тоа. Ова го соопшти Владата вчера, откако веќе неколку пати објасни дека нема доволно средства да ги покрие своите обврски, јавува Ројтерс. Земјата должи 1,6 милијарди евра по четири долгови, …

Повеќе »

Градоначалникот на Лондон: Грчката апокалипса доаѓа

Грчката апокалипса доаѓа и таа ќе биде болна, изјави градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон. Градоначалникот на британската престолнина напиша статија во весникот дејли телеграф. Авторот тврди дека ја посетувал јужноевропската држава, за да се запознае со кризата во Грција. “Многу граѓани на земјата го набљудуваа гласањето за парламентот на 7 …

Повеќе »

Уште пет години ќе бидат замрзнати платите на британските министри

Платите на британските министри ќе бидат замрзнати уште пет години во врска со напорите на Владата да го намали буџетскиот дефицит, рече премиерот Дејвид Камерон, пренесе “Дарик”. Министрите добиваат 134 565 фунти (208 000 евра) годишно, што ги вклучува и нивните пратенички плати. Плаќањето им е замрзнато од 2010 година, …

Повеќе »

Швајцарија започна со откривање на банкарската тајна

Банкарската тајна во Швајцарија официјално започна да паѓа. Земјата почна да ги објавува имињата со дати на раѓање и националноста на луѓето обвинети за даночни измами, кои имаат банкарски сметки во Швајцарија. Списоците се објавуваат во Службен весник на алпската држава Bundesblatt, пренесе швајцарскиот Sonntagszeitung. Властите во Швајцарија објаснија дека …

Повеќе »

Нова тешка прогноза за германската економија

Навистина загрижувачки податоци изнесе германското издание Frankfurter Allgemeine Zeitung. Според него, германската економија ќе има огромни тешкотии после пет години. Во 2020та на земјата ќе и недостигаат 1,8 милиони специјалисти, од кои голем дел со академско образование. Уште потешки се прогнозите за 20 години, потоа – ако до 2040 не …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Сиромаштијата удри по многудетните семејства !

Алармантен тренд на осиромашување открива последното истражување на Заводот за статистика со наслов “Лаекен индикатори за сиромаштија”. Само за една година, или од 2012 та до 2013 та година бројот на сиромашни семејства со најмалку две деца се зголемил за речси 6 500. истражувањето покажа дека сиримаштијата на ниво на …

Повеќе »

4 банки казнети со 6 милијарди долари

Четири големи банки се изјаснија за виновни за злоупотреба на девизните пазари. Како резултат на тоа, тие беа казнети со речиси 6 милијарди американски долари за злоупотреби на пазар кој генерира 5 трилиони долари дневно, коментираше “Ројтерс”. Казнети се банките Citigroup Inc, JPMorgan Chase & Co, Barclays Plc, UBS AG …

Повеќе »

Украина оди кон банкрот

Украина усвои закон во врска со можноста за запирање на плаќањата на сите или одделни државни долгови и гарантирани заеми. Економските тешкотии на Украина очигледно го достигнаа својот критичен степен. Владата во Киев има добиено право на мораториум за надворешни долгови, вклучувајќи го и рускиот во износ од 3 милијарди …

Повеќе »

Еден договор, кој се заканува на сите банки во светот

Лоши вести за банките во светот. Две стартап компании може да го променат финансискиот свет и да го уништат традиционалното кредитирање. Банката Metro Bank неодамна потпиша договор со една од најголемите компании за иновативно корисничко кредитирање во Велика Британија Zopa со цел да се обезбеди финансирање на методот peer-to-peer. Тој …

Повеќе »