ФИНАНСИИ

Исплатени субвенциите за тутунот

Исплатени се субвенциите од едно евро за тутунот од ланската реколта. За откупените 25.000 тони, тутунарите добија 25 милиони евра од државата или заедно со постигнатата откупна цена вкупно по 4 евра за килограм. Ваквата добра заработка од ланскиот род го зголемија интересот за производството на тутунот и за оваа …

Повеќе »

Еве што најави СДСМ во врска радиодифузната такса

До пред само неколку месеци, ВМРО-ДПМНЕ сметаше дека укинувањето на радиодифузната такса е „апсурдна и неука идеа на СДСМ“ а денеска лицемерно поднесува предлози за укинување токму на радиодифузната такса, стои во соопштението на СДСМ. Граѓаните го препознаваат лицемерито на ВМРО-ДПМНЕ. Како и во изминатите години, така и за време …

Повеќе »

ЦУК – Синдикат:  За привремениот „Директорски Кабинет на ЦУК“, ИМА, а за редовно вработените НЕМА средства…

Ние и јавноста имаме право да знаеме како и зашто се обилно трошени народните пари, од даночните обврзници и како се управува со државен орган, а во име на „штедење“ се ускаруваат и се „одлагаат“ законски стекнати исплати и помош на редовно вработените во ЦУК, се вели во соопштението испратено …

Повеќе »

Дали треба да се плаќа данок на имот ако на имотниот лист сме назначени како корисник, а сопственик е Република Македонија?

Дали треба да се плаќа данок на имот ако на имотниот лист сме назначени како корисник, а сопственик е Република Македонија? Одговара Светлана Ќосева од Македонското здружение на млади правници.

Повеќе »

Криптовалутата која поскапе со 4000% само за шест месеци

Една криптовалута отскокнуваше нагло од почетокот на годината до сега. И тоа не е биткоин, туку неговиот главен конкурент Ethereum. Дигиталните пари додале речиси 4.000% на својата вредност само за шест месеци. Инхерентно Ethereum е како биткоинот, бидејќи може да се добива преку компјутери кои решаваат сложени пресметки. Криптовалутата се …

Повеќе »

Имот за $ 29 милиони: Се продава најскапата вила во Грција (Видео)

Најскапата вила понудена некогаш на пазарот во Грција, се продава за 29 милиони долари. Луксузната куќа која го носи името Kounoupi Majestic, се наоѓа на полуостровот Пелопонез во Арголида и е опкружена од 5 акри борова шума и сините води на Медитеранот, раскажува изданието Greek Reporter. Луксузниот имот на сопствениците …

Повеќе »

Струјата поефтинува! Еве за колку

Регулаторната комисија за енергетика на денешната подготвителна седница ги разгледа предложените одлуки за нови регулирани цени и тарифи за електрична енергија кои ќе важат од 1 јули годинава.Притоа, донесена е одлука од 1 јули цената на електричната енергија да поевтини за 0,25 проценти. Регулаторната комисија за енергетика на денешната подготвителна …

Повеќе »

Започна исплатата на 25 милиони евра субвенции за тутунот

Во министерството за финансии денеска се испратени налозите за вкупно 25 милиони евра, пари со кои ќе бидат исплатени субвенциите за тутунот. Како што соопшти министерот за земјоделство Љупчо Николовски, земјоделците денеска и утре ќе може да си ги подигнат парите од банките. Николовски не прецизираше дали буџетот за субвенции …

Повеќе »

НБРМ ја организира Десеттата јубилејна конференција за плаќања и пазарна инфраструктура

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека во соработка со централните банки на Холандија и Португалија ја организира Десеттата јубилејна конференција за плаќања и пазарна инфраструктура: Двигатели на интеграцијата на плаќањата во Европа – иновации и соработка, којашто ќе се одржи во Охрид во периодот од 5 до …

Повеќе »