ФИНАНСИИ

Овде киријата е 27 000 долари по квадратен метар годишно

Минатата недела компанијата за играчки Toys R Us ја затвори својата продавница на четири нивоа на Тајмс Сквер во Њујорк со површина од над 10 000 квадратни метри. Во моментов продавницата се нуди по цена од речиси 27 000 долари за квадратен метар годишно. Трговијата на мало може да продолжи …

Повеќе »

Хрватска бара 40.000 работници – Отворени позиции и за Македонци за плата од 2000 евра

Хрватска не може да најде кандидати за работа во угостителството и тамошните сопственици на ресторани, кафетерии, котели и туристички агенции се свртуваат на земјите од регионот. Доаѓањето на топлите месеци за сите невработени отвара можности барем за сезонско вработување. Потрагата по сезонски работници веќе е почната, а само Хрватска, каде …

Повеќе »

Кој е бројот на работниците во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во март 2017 година, во однос на март 2016 година, изнесува 100.1. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во март 2017 година, во однос на март 2016 година, бележи пораст од 0.7%, …

Повеќе »

МВР: Казна од 1000-5000евра ако не сте ги продолжиле овие дозволи

Со казна од 1.000 евра се соочуваат сопствениците на оружје кои не поднеле барање за продолжување на дозволите. Во писмениот допис од Министерството за внатрешни работи испратен по барање на Сител, се вели дека согласно законот за оружје, по истекувањето на законскиот рок за продолжување на дозволите за поседување огнено …

Повеќе »

Нова еврообврзница ќе ја спасува Македонија

Актуелната власт размислува и презема подготвителни активности за издавање на нова еврообврзница, во четвртиот квартал од годинава со цел да ги отплати долговите кои достасуваат за наплата идната година, извести деловниот информативен сервис „Интелињус“ (Intellinews), повикувајќи се на извори од австриската банка „Рајфајзен“, пренесува Мета. Ако новата еврообврзница биде издадена, …

Повеќе »

Советот на НБМР денес ја одржа својата трета седница

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата трета седница, на која беше усвоен Годишниот извештај за 2016 година, при што беше констатирано дека во 2016 година Народната банка успешно ги оствари законски дефинираните цели. Девизниот курс остана стабилен, при што сите показатели за соодветност на девизните …

Повеќе »

Субвенции денес или „селанската буна“ ќе ги блокира патиштата низ Македонија

По вчерашните протести и блокади на патиштата на земјоделците од цела Македонија, даден е рок од 24 часа за исплата на субвенциите. Ако тоа не биде спроведено, тие најавуваат блокади на повеќе градови во земјата и на Скопје, пишува мкд.мк На вчерашните протести во Прилеп, Битола, Демир Хисар, Македонски Брод, …

Повеќе »

Каде Велешани можат да ги пријават штетите на земјоделските култури од студот

Пријавувањето штети на земјоделските култури во велешко почнува денеска и ќе трае до 2 мај. Градоначалникот на општина Велес, Славчо Чадиев денеска на прес-конференција рече дека граѓаните кои сакаат да пријават штети на земјоделските култури треба од граѓанскиот сервис центар да подигнат образец „Пријава за настаната штета од елементарна непогода“, …

Повеќе »

СДСМ: Граѓаните од овие населби ќе добијат канализација од новите одговорни власти

По посетата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на општината Ѓорче Петров, со реакција се јави СДСМ. Според нив, Никола Груевски и Сокол Митровски продолжуваат да ги лажат граѓаните на општина Ѓорче Петров. ВМРО-ДПМНЕ ветува канализациона мрежа во населбите Волково, Стопански Двор и Кисела Јабука со години, пред секои избори, …

Повеќе »