ФИНАНСИИ

Милијардер од Тексас: Ќе живеам до 114-годишна возраст

Нафтениот магнат Т. Бун Пикенс има осумдесет и шест годишни. Тој е милијардер, претседател и извршен директор на BP Capital, и пред големата публика на настанот во Сан Франциско разговараше за неколку работи, пишува Business Insider. Во поголемиот дел од времето тој разговараше за енергетските прашања и политиката во САД. Во однос …

Повеќе »

Стопанска банка АД – Скопје во соработка со интернет порталот tc.mk организира бесплатни обуки за електронска трговија

Со цел промоција на онлајн купувањето (e-commerce), и информирање за бројните негови придобивки Стопанска банка АД – Скопје во соработка со интернет порталот tc.mk во текот на следниот период ќе организира неколкубесплатни сесии на обука за правните лица, заинтересирани да се здобијат со знаење и вештини за продажба на производи …

Повеќе »

Ова е најскапата куќа, која се продава во Бруклин

Четирикатната куќа во њујоршкиот кварт Бруклин се продава за 40 милиони долари, што ја прави најскапото живеалиште, објавувено некогаш за продажба во Бруклин. Претходниот рекорд бил 35 милиони долари за куќа со површина 2 370 квадратни метри во Вилјамсбург. Зградата е со површина од 1 625 квадратни метри и 835 …

Повеќе »

ЗАРАБОТЕТЕ: Добијте 50 евра и тргувајте со цената на акцијата од компанијата Yahoo!

FXLider, специјално на читателите на Бизнис Вести, им дава 50 евра за успешен почеток на тргувањето со цената на акциите на Yahoo на светската берза, единствена берза на која инвеститорите можат да заработат и на раст и на пад на цената на акциите. Земете 50 евра за тргување овде. Следната …

Повеќе »

Во оваа компанија луѓето сами си ги определуваат платите и колку треба да работат

Во последните 30 години Бразилецот Рикардо Семлер управува со бизнис од милиони долари, со илјадници вработени на начин кој е спротивен на речиси сите деловни принципи и модели. Кога ја наследува “компанијата” од својот татко, корпорацијата е во длабока криза и функционира како традиционална пирамидална бизнис-структура. Семлер решава да направи …

Повеќе »

НБРМ: годишниот раст на БДП за четвртиот квартал изнесува 2,7

На 14 aприл 2015 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во банкарскиот систем, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и најновите макроекономски показатели во контекст на поставеноста на монетарната политика. Oцената на економските и финансиските услови покажа …

Повеќе »

Колку плата ќе зема новиот финансов директор на Google

Интернет гигантот Google е решен да го задржи својот нов финансиски директор Рут Порат кој ќе добива висока плата. За две години таа ќе добие 70 милиони долари. Компанијата соопшти дека на новиот менаџер ќе плати над 70 милиони долари во наредните две години. Порат која ја напушти функцијата во банката Морган …

Повеќе »

Седумте земји во светот кои имаат повеќе од 1.000 тони злато

Светскиот совет за злато пред неколку дена објави податоци за земјите со најголеми златни резерви во светот. Статистиката покажува дека седум од земјите, кои се предмет на истражувањето, плус Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), располагаат со златни резерви за повеќе од 1.000 тони. Лидер е САД со 8133.5 тони кои сочинуваат …

Повеќе »

IBM инвестира 3 милијарди долари во технологија која радикално го менува животот

Технолошкиот гигант IBM планира да инвестира 3 милијарди долари во нова единица која ќе се занимава со т.н. “Интернет на нештата”. Поимот претставува концепт за стабилната врска во Интернет не само на компјутерски уреди, но и на системите за контрола и надзор, апаратите за домаќинство и многу други. Целта на …

Повеќе »