ФИНАНСИИ

Шефот на Apple ќе ги донира своите средства за добротворни цели

Извршниот директор на американската компанија Apple Тим Кук, планира да ја донира целата своја состојба за добротворни цели, така што ќе ги задржи само средствата кои ќе му бидат потребни за образованието на неговиот внук. Тоа го изјави бизнисменот во интервју за списанието. “Форчн”. Според оценката на изданието, вкупната вредност на …

Повеќе »

НБРМ: разгледан и усвоен извештајот за работењето на внатрешната ревизија за 2014 година

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата трета седница. На седницата беше разгледан и усвоен Извештајот за работењето на внатрешната ревизија за 2014 година, при што беше констатирано дека Дирекцијата за внатрешна ревизија целосно ја спроведе својата Програма за работа. Внатрешната ревизија ги остваруваше своите основни …

Повеќе »

НБРМ ги усвои одлуките за издавање и пуштање во оптек на ковани пари „Близнаци“ и „Рак“

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата трета седница. На денешната седница Советот на Народната банка на Република Македонија, врз основа на предвидениот распоред и динамика на активностите, ги усвои и Одлуките за издавање и Одлуките за пуштање во оптек на кованите пари за колекционерски цели …

Повеќе »

Брисел и даде 5-дневен ултиматум на Грција

За да добие меѓународна економска помош, Грција треба да претстави ревидиран план од реформи до понеделник, пренесе Bloomberg. Во средата, земјите од Еврозоната и шефовите на Европскиот фонд за финансиска стабилност го поставија овој краен рок, откако стигнаа до заклучок дека Грција немала право да користи 1,2 милијарди евра од …

Повеќе »

Googe со нов „финансиски гуру“ шеф од банкарскиот сектор

Финансистoт Рут Порат ќе биде новиот главен финансиски директор на меѓународната компанија “Гугл”, пренесуваат од „Фајненшл тајмс”. Порат која до сега работела во банката “Морган Стенли” во текот на 28 години, прогласена е за една од највлијателните жени на “Волстрит”. Таа ја наследува функцијата на Патрик Пичет, кој пред две …

Повеќе »

Даночните оази на Грците се најбрзата и најефективната мерка да се набават пари

Во последниве месеци, Грција постојано се прашува од каде да најде пари, да не банкротира и да има и доволно за популистички социјални плаќања. Еден австриски научник дава одговор на ова прашање. “Грците во швајцарски банки чуваат барем 80 милијарди eвра”, вели економистот Фридрих Шнајдер од универзитетот во австрискиот град Линц. Според …

Повеќе »

Комерцијална банка со бруто добивка од 109,4 милиони денари

Денес, 25.03.2015 година, акционерите на Комерцијална банка АД Скопје го одржаа своето редовно Годишно собрание и потврдија дека Банката ја заврши 2014 година со бруто-добивка во износ од 109,4 милиони денари. По пресметување на данокот на непризнаени расходи од 13,8 милиони денари, нето-добивката на Банката изнесува 95,6 милиони денари. Акционерите …

Повеќе »

Кина создава уште 3 слободни трговски зони

Кинеската влада даде зелено светло за создавање на три нови слободни трговски зони, како и за проширување на постојната зона во Шангај. Трите нови зони ќе се наоѓаат на источниот брег на земјата во провинциите Гуангдонг, Тијанџин и Фудзиен. Според соопштението објавено по состанокот на политичкото биро на Кинеската комунистичка …

Повеќе »

„Грција истекува во каналот”

Грција заминува во кино. Ова го кажа финансистот Џорџ Сорос за агенцијата “Блумберг”. Буквално зборовите му се “Грција истекува во каналот” – (Greece is going down the drain). Еве како Сорос за “Блумберг” ги коментираше спасувачките преговори меѓу грчкиот премиер Алексис Ципрас и ЕУ: “Ситуацијата во Грција не се развива во …

Повеќе »