ФИНАНСИИ

Sharp дојде до профит

Јапонската компанија Sharp дојде до профит. По три години реформи технолошкиот гигант пријави приходи, информираше ” Би -Би-Си “. Од фирмата пријавија нето добивка во размер од 114 милиони долари за последните 12 месеци сметано до март 2014 година. Очекувањата беа за двојно пониска добивка. Плановите за следната година 2015 …

Повеќе »

Колку чини еден “евтин” состанок во различни градови во светот?

Според индексот Cheap Date Index на Deutsche Bank тоа е кино + Бургер и безалкохолни пијалоци во McDonald’s и такси. Дури и ова може да ви излезе солено. Во Лондон таквата ” евтина ” средба ќе ве чини 121 долари. Од Deutsche Bank ги разгледале цените во 32 големи градови …

Повеќе »

Милијардер почина, а парите ги подари за добротворни цели

Австралискиот милијардер Пол Ремзи, почина на 78- годишна возраст минатата недела, и голем дел од богатството остави на својата хуманитарна организација. Ремзи нема деца, но за сметка на тоа има сестра близначка и брат. Состојбата на Ремзи според списанието Forbes се проценува на 3,2 милијарди долари, а донацијата е една …

Повеќе »

Австралија ги ограничува јавните расходи

Се очекува првиот буџет, составен од Владата на конзервативецот Тони Абате, да стави крај на ерата на трошоците во австралиската влада. Во продолжение на 22 години во земјата се набљудуваше стабилен економски раст, но сега Австралија се соочува со раст, кој долготрајно е под утврдените нивоа, а невработеноста е веќе …

Повеќе »

Кој е градот со најмногу милијардери?

Бројот на милијардери кои живеат во Велика Британија, за прв пат го отскокнува бројот 100, покажува рангирањето на најбогатите на весникот Sunday Times за 2014 година. Податоците покажуваат дека во Велика Британија живеат 104 милијардери, чие вкупно богатство е 301 милијарди фунти. Тоа значи дека во Велика Британија има повеќе …

Повеќе »

Словенија рекордер по државен долг, Македонија и Црна Гора најмалку должат

Вкупниот износ на државните долгови на земјите од поранешна Југославија достигнале фантастични 90 милијарди евра. Апсолутен рекордер засега е Словенија, а најмалку има Црна Гора, пренесува црногорскиот информативен сајт КДМ, истакнувајќи дека поранешните браќа останале униформа во навика да живеат на вересија, иако веќе нема “братство и единство”. Збирот на …

Повеќе »

“Гемак трејд” донираше за хуманитарни цели

“Гемак трејд”, застапник на “Џони Вокер” за Македонија, како компанија со долга традиција која во континуитет ја демонстрира својата општествена одговорност, откупи повеќе од 50 летни маички од брендот „Парго”, креирани од македонскиот топ-модел Катарина Ивановска. Ова е прва колекција летни маици за младата наша манекенка, а средствата од продажба …

Повеќе »

Трите најголеми компании во светот се кинески

За прв пат Кина е татковина на трите најголеми компании во светот. Ова го покажува новиот рејтинг на списанието Forbes кој ги рангира највлијателните јавни претпријатија во светот по приходи, профит, средства и пазарна вредност. Глобалните бизниси од вкупно 62 земји имаат заеднички приходи од 38 трилиони долари. Тие обезбедуваат …

Повеќе »

Fiat- Chrysler забележа 9% пад на берзата во Милано

Акциите на мешовитата компанија т.е. италиaнско – американскиот автомобилски концерн Fiat – Chrysler Automobiles на берзата во Милано загубија над 9 % од својата вредност. Вчера претседателот на компанијата Серџио Маркионе презентираше инвестициона програма за 48 милијарди евра, која подразбира удвојување на продажбата до 7 милиони автомобили годишно. Зголемувањето на …

Повеќе »