ФИНАНСИИ

Најбогатата скандинавска економија се соочува со тешкотии

Норвешка, најголемиот производител на нафта и гас во Западна Европа, како и дом на инвестиционен фонд со средства од 760 милијарди долари, се бори да ја стимулира побарувачката, токму кога остатокот од Европа успеа да излезе од долгата половина децениска економска болка. Норвешка, која некогаш беше азил од должничката криза …

Повеќе »

Франција воведува зелен данок

Францускиот министер за енергетика Филип Мартин соопшти дека земјата ќе воведе нов зелен данок, но не дава никакви детали за проектот, пренесуваат светските агенции. Не е сеуште јасно во каква форма ќе биде реализиран, ниту кога ќе дадат повеќе информации околу ова соопштение.

Повеќе »

Акциите на Facebook со над 100% раст за 12 месеци

Акциите на Facebook додале 108.9% на својата вредност во последните 12 месеци. Компанијата во мај 2012 година имаше акции со цена од 38 долари. Во рамките на околу три месеци цената падна под 20 долари, за да забележи дури и историски минимум од 17.73 долари на 4 септември 2012 година.

Повеќе »

Ќе има ли потреба од трет спасувачки пакет за Грција?

Еден од членовите на Извршниот совет на Европската централна банка (ЕЦБ) Јорг Асмусен, пристигна вчера во посета на Грција, пренесе “Ројтерс”. Целта на посетата е да се разговара за напредокот на реформите зацртани во вториот пакет за спас на земјата. “Според мене, најверојатно ќе треба уште една спасувачка програма за …

Повеќе »

Кој е новиот најбогат Кинез?

Хуанг Џејлин, сопственик на најголемата приватна градежна фирма во Кина, е најбогат човек во Азија, информираше “Блумберг”. Излегува дека бизнисите на Хуанг во сферата на недвижниот имот имаат поголема вредност од она што досега се проценуваше, според официјалните регулаторни податоци. Хуанг, кој е претседател на бордот на директори на конгломератот …

Повеќе »

JPMorgan: купувајте злато!

Цената на златото падна до 34-месечно дно од 1 203.75 долари за унца на 28 јуни, пред да стигнe до околу 1 370 долари за унца, пишува “Бизнесинсаjдeр”.   Аналитичарите на американската банка JPMorgan, Џон Бриџис и Анан Инан набројуваат низа фактори, во поддршка на благородни метали:

Повеќе »

Брисел го запира европското финансирање за Унгарија

Брисел стопираше дел од европското финансирање за Унгарија откако забележа неправилности во начинот на кој се раководеле субвенциите за развој, информира “Фајнешл тајмс”. Европската комисија (ЕК) “може да потврди” дека привремено се запрени одредени плаќања за Унгарија од структурните фондови на ЕУ, заради значителни недостатоци утврдени од ревизијата на Комисијата, …

Повеќе »

Милијардерот Карл Ајкан стана акционер во Apple

Милијардерот Карл Ајкан се здоби со акции во гигантот Apple. Со тоа се пофали на Twitter, а точниот износ на инвестицијата на милијардерот сеуште е непозната, но според Bloomberg таа надминува 1 милијарда долари. Карл Ајкан е позната ајкула и носител на инвестиции во голем број на компании. Меѓу нив се …

Повеќе »

Јапонската економија со 2,6% раст

Јапонската економија порасна за 2,6% во вториот квартал, пренесуваат светските агенции. Растот е помал од очекуваниот и се должи на падот на инвестициите на локална територија. Растот во првиот квартал беше 3,8%, а прогнозата за следниот квартал беше 3.6%.

Повеќе »