ФИНАНСИИ

“Блумберг” откри како Владимир Путин ја купи Унгарија

Унгарија ќе го прекине снабдувањето со природен гас кон Украина, објави “Блумберг”, повикувајќи се на изјавата на премиерот на земјата Виктор Орбан. Будимпешта нема да ја поддржи и иницијативата на Европската унија за воспоставување на “Енергетска унија”, со образложение дека влегувајќи во него, ќе го изгубат својот суверенитет. Овие чекори на …

Повеќе »

Одобрија нов заем за грчките банки

Европската централна банка го одобри проширувањето на програмата за вонредна помош за грчките банки. Збирот беше зголемен за 3,3 милијарди евра – од очекуваните 65 милијарди евра на 68,3 милијарди евра. Одлуката е изненадувачка, со оглед на фактот дека претходно властите во Германија рекоа дека нема да дозволат на Централната …

Повеќе »

Романија го намали ДДВ-то за 4%

Данокот на додадена вредност во Романија ќе биде намален од 1 јануари 2016 година со четири проценти, соопшти романскиот министер за финансии Дариус Велков. Така од почетокот на следната година стандардниот ДДВ во Романија ќе стане 20 проценти, а од 1 јануари 2018 година се предвидува да се намали на …

Повеќе »

Бафет: Крај на нафтениот бизнис

Основачот на инвестицискиот холдинг Berkshire Hathaway, Ворен Бафет ги има продадено сите свои акции во двете најголеми американски нафтени компании кон крајот на 2014 година и се стекнал со дел од капиталот на мултимедијалната компанија 21st Century Fox од групата на медиумскиот магнат Руперт Мардок, соопшти ТАСС. Бафет ги продал своите …

Повеќе »

Spiegel: Грција ќе банкротира до летото

По неуспехот на средбата на министрите за финансии на Еврогрупата, на која не беше постигнат договор за програмата за финансирање на Грција, земјата сé повеќе се приближува до банкрот, пишува германското политичко списание “Шпигел”. “Ако не течат свежи средства на европските партнери, Грција ќе банкротира во претстојното лето, а можеби …

Повеќе »

Грците повлекуваат по 2 милијарди евра неделно

Грчките банки олеснуваат со скоро 2 милијарди евра неделно, бидејќи штедачите масовно ги повлекуваат своите депозити, пишува во весникот “Новинар”. Американската инвестициска банка JP Morgan пресметува дека ако ова темпо продолжи, за 14 недели ќе се „стопат“ и средствата против кои сефовите можат да добијат евтини кредити од Европската централна …

Повеќе »

Apple може да ја купи Tesla за 75 милијарди долари

Apple ќе се обидат да се здобијат со производителот на електрични Tesla во наредните 18 месеци, предвидува американскиот претприемач Џејсон Калаканис, поранешен менаџер на Netscape. Според него, Apple има неколку сериозни причини да ја купи Tesla – компанија основана од Елен Муск, кој е познат и по вселенските проекти, пишува …

Повеќе »

Рубљата продолжува да опаѓа

Московската берза објави дека курсот на еврото опадна за 0,37 рубљи во споредба со вредноста во вторникот и денес се разменува за 70,97 рубљи, пренесоа агенциите. Доларот исто така забележа намалување и денес е 62,48 рубљи Од Фондацијата за јавно мислење во Русија, споревеле анкета на руските граѓани за ограничувањето …

Повеќе »

Ударите по Алексис Ципрас почнаа: Кој стои зад СИРИЗА?

Ударите по Алексис Ципрас почнаа. Хрватски медиуми излегоа со информација дека зад ултралевичарската партија стои една исклучително богата, многу влијателна и крајно сомнителна заедница-ѕидари. “Што е СИРИЗА? Партија која ветува хаос, а по хаосот спасение. Од истата причина и Шпанија е во криза, поради истиот хаос”, пишува dnevno.hr. Репортери на …

Повеќе »